Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 czerwca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Festiwal Bauhausu

Dyskusje, rozmowy, targi, - w Brukseli i w całej Europie rozpoczyna się pierwszy w historii Festiwal nowego europejskiego Bauhausu.

Laboratorium Bauhausu

Dziś rozpoczyna się organizowany po raz pierwszy przez Komisję Festiwal poświęcony nowemu europejskiemu Bauhausowi. Festiwal nowego europejskiego Bauhausu, który został opracowany w oparciu o trzy filary: forum, targi i święto, odbywa się fizycznie w Brukseli w Gare Maritime oraz w Mont des Arts, jak również w internecie. Festiwal ten stworzono wraz ze społecznością nowego europejskiego Bauhausu, aby wylansować, uczcić i rozwinąć ten ruch.

Poza bogatym programem w Brukseli Festiwal odbywa się również w całej Europie, gdzie współtworzono ponad 200 imprez towarzyszących zorganizowanych niezależnie przez partnerów. Przewodnicząca Ursula von der Leyen oficjalnie otwiera dziś o godz. 13.00 (czasu środkowoeuropejskiego) ten Festiwal w Rzymie w MAXXI, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku.

Forum, targi i święto w Brukseli

Forum to trzydniowa konferencja o charakterze partycypacyjnym obejmująca różne formaty – od dyskusji wokół okrągłego stołu do rozmów z wykorzystaniem formuły TED. Przewodnicząca Ursula von der Leyen, komisarze Johannes Hahn, Marija Gabriel, Elisa Ferreira i Kadri Simson ukierunkują dyskusje z uwzględnieniem perspektywy europejskiej. Wśród prelegentów o światowej renomie znajdą się wybitni architekci, tacy jak Francis Kéré, Shigeru Ban, Rem Koolhaas i Stefano Boeri, ważne osobistości świata sztuki, takie jak Gerfried Stocker (Ars Electronica), artystka dźwiękowa Emeka Ogboh, prezes fundacji MAXXI Giovanna Melandri, pisarka i działaczka Hilda Nakabuye oraz naukowcy, tacy jak Hans Joachim Schellnhuber, Stefano Mancuso i Carlos Moreno

(The 15-minute city). W forum weźmie udział kilku czołowych polityków krajowych, np. Elke van den Brandt (minister ds. mobilności Regionu Stołecznego Brukseli), burmistrz Brukseli Philippe Close oraz burmistrz Pragi Zdeněk Hřib.

Podczas forum, 11 czerwca, zostaną przyznane prestiżowe nagrody nowego europejskiego Bauhausu w następujących czterech kategoriach: powrót do natury; odzyskanie poczucia przynależności; nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują oraz kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i rozwój podejścia opartego na cyklu życia. Finaliści wezmą udział w ceremonii.

W części festiwalu o charakterze targów uwidocznione zostaną projekty w stylu nowego europejskiego Bauhausu, które obejmują np. lokalne laboratoria obywatelskie służące pionierskim badaniom finansowanym w ramach programów UE, takich jak „Horyzont Europa”, prototypy, które sprawią, że nasza codzienność będzie miała bardziej zrównoważony charakter, będzie bardziej inkluzywna, a jej jakość się poprawi. Targi są wynikiem współtworzonych projektów: spośród 316 otrzymanych wniosków wybrano 100 projektów, które mają być zaprezentowane w ramach nowego europejskiego Bauhausu (od rowerów elektrycznych po przyczepy elektryczne) i rozmieszczone w całym centrum Brukseli zarówno na elementach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Na koniec święto – obchody nowego europejskiego Bauhausu skierowane do wszystkich. Program prezentowany w Mont des Arts w centrum Brukseli od dziś do niedzieli będzie atrakcyjny dla różnych odbiorców i obejmie przedstawienia taneczne, przedstawienia przy użyciu instalacji, przedstawienia teatralne i występy muzyczne w wykonaniu artystów takich jak popularny ukraiński zespół artystyczny Patsyki Z Franeka, oraz Дeva, laureatka nagrody „Muzyka dla Europy” w 2022 r. – a także eksperymenty naukowe, warsztaty w zakresie upcyklingu i wiele innych. W forum wezmą również udział artyści i podmioty działające w dziedzinie kultury.

Ponad 200 imprez towarzyszących w całej Europie

Imprezy towarzyszące organizowane przez społeczność nowego europejskiego Bauhausu w 25 krajach obejmują dyskusje na temat odnawialnych źródeł energii, innowacyjnych technologii, rolnictwa miejskiego, ewolucji budynków i mobilności przyjaznej dla klimatu, a także koncerty, laboratoria pomysłów i wystawy skatalogowane na stronie internetowej Festiwalu. Podczas ceremonii otwarcia zostaną zapewnione połączenia z dziesięcioma z tych imprez towarzyszących.

Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Nowy europejski Bauhaus umożliwia wymierne zmiany w terenie – osiągnięcie naszych celów klimatycznych i poprawę jakości życia w miastach, na wsiach i w regionach. Festiwal to wspaniała okazja do pogłębienia dyskusji i spotkania z tymi, którzy budują zrównoważoną, sprzyjającą włączeniu i piękną przyszłość.

Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała: Dzięki łączeniu nauki i innowacji ze sztuką i kulturą Festiwal nowego europejskiego Bauhausu jest doskonałą okazją do tworzenia sieci kontaktów, dzielenia się innowacyjnymi projektami i pomysłami oraz umieszczenia Europejskiego Zielonego Ładu na pierwszym planie. Festiwal ten zgromadzi osoby ze wszystkich środowisk, aby omówić i zbudować zarówno zrównoważoną, sprzyjającą włączeniu społecznemu, jak i atrakcyjną przyszłość.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: Potrzebujemy inkluzywności w dążeniu do stworzenia atrakcyjnych miejsc o zrównoważonym charakterze – nowy europejski Bauhaus ma ambicję dotarcia do wszystkich terytoriów. Wnosi on pozytywną energię do naszych wspólnych wysiłków na rzecz lepszej przyszłości!

Kontekst

Przewodnicząca Ursula von der Leyen zainicjowała nowy europejski Bauhaus we wrześniu 2021 r. Dodaje on wymiar kulturalny do Zielonego Ładu i przyspiesza transformację ekologiczną dzięki namacalnym zmianom w terenie.

Festiwal stawia Europejski Zielony Ład w centrum naszego codziennego życia. Nowy europejski Bauhaus jest z natury transdyscyplinarny: zachęca architektów, projektantów, artystów, naukowców, inżynierów, rzemieślników i obywateli do dzielenia się wiedzą fachową na temat tego, jak przygotować się na przyszłość.

Dodatkowe informacje

Festiwal nowego europejskiego Bauhausu

Strona internetowa nowego europejskiego Bauhausu

Konkurs o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2022

IP/22/3486

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 czerwca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce