Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy22 września 2015Przedstawicielstwo w Polsce

Europejski Tydzień Mobilności 2015

Za nami Europejski Tydzień Mobilności, obchodzony w całej Europie od 16 do 22 września. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: Wybieraj. Przesiadaj się. Łącz!. Wrocławscy entuzjaści eko-miasta zaangażowali się w wiele wydarzeń promujących...

main.jpg


Europejski Tydzień Mobilności rozpoczął się w środę, 16 września, happeningiem organizowanym przez Stowarzyszenie Akcja Miasto. Na drodze rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z ul. Swobodną na jadących rowerem czekali przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Stowarzyszenia Akcji Miasto. Organizatorzy happeningu tego dnia dopingowali rowerzystów. Na ścieżce rowerowej można było spotkać wielu użytkowników jednośladów, którzy entuzjastycznie reagowali na przeprowadzaną inicjatywę.

Kolejnego dnia, w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce, odbyły się warsztaty skierowane dla najmłodszych. Poprowadzili je Oficer Pieszy Urzędu Miasta oraz Społeczna Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcji Miasto. Tomasz Stefanicki oraz Aleksandra Zienkiewicz zaprezentowali uczestnikom zalety poruszania się środkami komunikacji alternatywnymi dla samochodu. Dzieci z prowadzącymi wręczały również mandaty dla kierowców, którzy zaparkowali swoje samochody niezgodnie z literą prawa.

W piątek, 18 września odbyła się seria wykładów pt. Koleje wczoraj i dziś.19 września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podczas Dni Otwartych MPK zaprosiło miłośników transportu miejskiego do Zajezdni Borek przy ulicy Powstańców. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego w zajezdni przy ulicy Legnickiej udostępniło zwiedzającym warsztat tramwajowy. Tego dnia można było zobaczyć zabytkowe wagony, a także wyremontowane nadwozie słynnego tramwaju Maximum z 1901 roku. MPK zapraszało również wszystkich zainteresowanych do byłej zajezdni nr VI przy ulicy Wróblewskiego, gdzie kursowały zabytkowe wagony.

Jedynym z wyjątkowych dni była niedziela, 20 września. Tego dnia Most Uniwersytecki był zamknięty dla samochodów. O godzinie 10 rozpoczął się tam happening fotograficzny, uzmysławiający mieszkańcom, ile miejsca zajmują samochody, ile rowerzyści, a ile transport zbiorowy. Najważniejszym wydarzeniem dnia była uroczysta Parada Mobilności, która wraz z prezydentem Maciejem Blujem, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami, wyruszyła z Placu Nowy Targ na Most Uniwersytecki. Podczas parady zaprezentowały się alternatywne dla samochodu sposoby poruszania się. W paradzie udział wzięli uczestnicy na rowerach, na piechotę, na rolkach czy deskorolce. W paradzie uczestniczył również Referat Patroli Konnych. W wydarzeniu wzięli udział najmłodsi wraz z całymi rodzinami.Tego dnia odbyła się również parada zabytkowych tramwajów, gry i zabawy podwórkowe, warsztaty sitodruku oraz jogi. Dla wielbicieli Nadodrza czekały spacery przygotowane przez Fundację Dom Pokoju oraz Galerię Sztuki Współczesnej BWA Wrocław. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności odbyła się również rowerowa gra miejska GlassGo!. Uczestnicy wraz z czytnikiem kodów w smartfonach poruszali się po miejscach związanych ze szkłem, które nawiązują do szklanej strony Wrocławia. Wieczorem na Wyspie Słodowej w kinie plenerowym prezentowano film Zurbanizowani.

21 września w Domu Europy przy ul. Widok 10, odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pt. "Zrównoważony transport". Uczniowie tego dnia mieli możliwość poznania, czym jest transport intermodalny oraz dlaczego istotne jest rozsądne wybieranie środków lokomocji.

22 września z inicjatywy Ambasady Francji i partnerów obyła się konferencja pt. Zrównoważona Mobilność. Ten dzień był również szczególny, ze względu na obchodzony tego dnia Dzień bez Samochodu. Również we Wrocławiu tego dnia można było poruszać się komunikacją nieodpłatnie.

Tegoroczna kampania Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęcała obywateli do dokonywania świadomych wyborów środków transportu, dzięki którym mogą zaoszczędzić pieniądze, czas, a także poprawić swoją kondycję fizyczną i pomóc środowisku. Organizatorzy przypominali, że każda podróż jest inna, dlatego często warto wybrać kilka sposobów na przemieszczanie, gdyż może okazać się, że taka podróż będzie szybsza oraz zdrowa dla organizmu i środowiska.Organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu była Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław, Akcja Miasto i liczni partnerzy.

Warto wiedzieć, że początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 roku.

Od tego czasu Europejski Tydzień Mobilności stał się popularny w Europie i na całym świecie. W 2014 roku do udziału w kampanii zgłosiło się 2 013 miast z 44 krajów. Łącznie wdrożono 8 543 stałych środków, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, promocji korzystania z transportu publicznego, poprawie dostępności środków transportu oraz na podniesieniu poziomu wiedzy na temat zrównoważonego transportu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
22 września 2015
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce