Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 września 2014Przedstawicielstwo w Polsce

Europejski Dzień Języków 2014

Niemieckojęzyczny spacer po Wrocławiu, zajęcia z angielskiego slangu, debata o audiodeskrypcji i dostępności do kultury dla osób niewidomych i słabo widzących, językowy kiermasz, zajęcia teatralne, czy gry i warsztaty językowe w plenerze: w ten...

main.jpg

Europejski Dzień Języków, EDJ, to okazja do nauki języka obcego w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób, a także święto językowej różnorodności, tłumaczy, językoznawców, lektorów i wszystkich tych, dla których nauka i uczenie się języka obcego jest życiową pasją.Podczas EDJ pożegnaliśmy nudne zajęcia i „wkuwanie" na pamięć słownictwa. Europejski Dzień Języków, to inspirująca przygoda językowa w teatrach, instytutach językowych, bibliotekach, w Domu Europy i w plenerze. Podczas licznych zajęć można było podszkolić umiejętności ze znanego nam już języka lub też zainteresować się nowym. Oprócz tego EDJ to okazja do poznania osób, które mają podobne pasje oraz możliwość poznania ciekawych osobistości ze świata kultury i sztuki.Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków rozpoczęły się już 11 września imprezami towarzyszącymi, które potrwały aż do 20 września. Oficjalna inauguracja EDJ miała miejsce w Domu Europy 24 września podczas debaty „AlfabetBraille’a to za mało. Debata o audiodeskrypcji, czyli o dostępności do kultury i życia publicznego dla osób niewidomych”. Do Domu Europy zaprosiliśmy także wszystkich chętnych na spotkanie z pisarzem – publicystą Mariuszem Szczygłem, który odwiedził nas w ramach cyklu spotkań „Z Widokiem na Europę", z okazji Dnia Tłumacza, obchodzonego 30 września.Tradycyjnie już EDJ zakończyła Wielojęzyczna Europa: kiermasz językowy i występy dzieci i młodzieży w Synagodze Pod Białym Bocianem. Na scenie Synagogi oglądaliśmy wielojęzyczne występy ponad czterdziestu grup wokalnych i tanecznych, a także solistów i solistek, którzy zaprezentowali bogaty repertuar utworów z różnych zakątków świata.

Wieczorem odbyła się tam także Gala EDJ. Tym razem wieczór uświetnił występ chóru Uniwersytetu Ekonomicznego Ars Cantandi, pod dyrekcją Anny Grabowskiej-Borys.Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom wydarzenia, koordynatorom, uczestnikom, a przede wszystkim tym, dla których języki to nie tylko praca, ale i życiowa pasja i przygoda. Cieszymy się, że towarzyszyliście nam Państwo podczas tej kilkunastodniowej wyprawy w świat filologii.

Wszystkich chętnych do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji tego wielkiego święta, zachęcamy do odwiedzania naszych stron i spotkania z nami już za rok.

Przydatne linki

Oficjalna strona Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu: www.edj.wroclaw.pl

Oficjalna strona EDJ http://edl.ecml.at/

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 września 2014
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce