Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Przemówienie14 lipca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Europa wspiera sektor kultury

- Jesteśmy dumni, że za pośrednictwem programu "Kreatywna Europa" dajemy wydawcom możliwość tłumaczenia i promowania książek, aby mogły wychodzić poza granice krajów, w których powstają - napisała Marija Gabriel na otwarcie Festiwalu Góry Literatury.

mariya_gabryel

Z okazji rozpoczęcia Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel przesłała list do organizatorów i uczestników wydarzenia.

Szanowni Państwo!

Z prawdziwą przyjemnością i wielką radością pragnę podzielić się swoimi refleksjami w związku z tegorocznym Festiwalem Góry Literatury. Od 2015 roku to wyjątkowe wydarzenie literackie łączy literaturę i sztukę z rozmowami na najbardziej istotne dla naszego społeczeństwa tematy. Tegoroczna edycja przypada w niezwykle ważnym momencie dla sektora kultury, ale i dla Europy.

Przede wszystkim chciałabym wyrazić wdzięczność organizatorkom Festiwalu, partnerom i zaproszonym pisarkom, a zwłaszcza jego pomysłodawczyni, Pani Oldze Tokarczuk, za serdeczne zaproszenie i bardzo ambitny program imprezy.

W ciągu ostatnich dwóch lat sektor kultury i literatury musiał zmierzyć się z bezprecedensowymi wyzwaniami. W obliczu trwającej nadal pandemii i wojny, toczącej się na europejskiej ziemi, nasze wspólne wartości zostały podważone, a nasze modele społeczne zakwestionowane.

Pokój, demokracja, dostęp do wiedzy i solidarność to wartości leżące u podstaw Unii Europejskiej. Kiedy wojna przypomina nam o naszych wspólnych obowiązkach, nasze wspólne działania na rzecz kultury pokazują, za czym się opowiadamy, jakie są nasze wartości, nasza wspólna wizja, którą realizujemy jako Europejczycy i Europejski dla siebie nawzajem.

Nasze wsparcie dla Ukrainy jest wielorakie, a jednym z jego przejawów jest oczywiście kultura. Unijne programy będą zachęcać do rozszerzenia współpracy europejskiej z artystami i organizacjami kulturalnymi w Ukrainie. Ukraińskie artystki muszą mieć możliwość artystycznego wyrazu i prezentowania swojej twórczości pomimo wojny... a właściwie z powodu wojny! Ukraińcy i Ukrainki, zwłaszcza przesiedlone dzieci i osoby uciekające przed wojną w Ukrainie, muszą mieć dostęp do kultury. Niesamowite ukraińskie dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej musi być chronione.

Z zadowoleniem zauważam, że cele Festiwalu Góry Literatury współgrają w dużej mierze z naszymi działaniami na rzecz literatury, ale także z naszymi działaniami na rzecz wolności słowa i inicjatywami solidarnościowymi wspierającymi Ukrainę.

W tym kontekście Festiwal ten niesie ze sobą nadzieję, umożliwiając obywatelom i obywatelkom, młodzieży i ludziom kultury z różnych krajów łączenie się poprzez wspólne dziedzictwo i wspólne stawianie czoła wyzwaniom, jakie stoją przed Europą.

Kierując się słowami laureatki literackiego Nobla z 2018 r. “Kiedy zmienia się historia, zmienia się świat", Festiwal Góry Literatury zaprasza do wspólnej refleksji nad źródłami wartości Unii Europejskiej i wzmocnieniem europejskiej tożsamości mieszkańców i mieszkanek regionu.

Unia Europejska jest w pełni zaangażowana w ochronę wolności i demokracji; walkę z dezinformacją; ochronę wartości unijnych oraz promowanie edukacji obywatelskiej i zaangażowania obywatelskiego. Należy zatem chronić wolność artystyczną i poprawiać warunki pracy artystek i artystów, bo ekspresja artystyczna jest kluczowym elementem żywych i funkcjonujących demokracji. Działania w tym kierunku otrzymają wsparcie z naszego programu "Kreatywna Europa" i innych unijnych programów.

Jesteśmy dumni, że za pośrednictwem programu "Kreatywna Europa" dajemy wydawcom możliwość współpracy, że zachęcamy ich do tłumaczenia i promowania książek, aby mogły wychodzić poza granice krajów, w których powstają. Coroczna Nagroda Literacka Unii Europejskiej, która pomaga początkującym europejskim autorom i autorkom dotrzeć do szerszej publiczności, jest ważnym symbolem naszego zaangażowania w promowanie niesamowitej różnorodności językowej i kulturowej europejskiej sceny literackiej.

Przez lata Festiwal Góry Literatury skutecznie pokazał, że potrafi wzbudzić wyjątkowe zainteresowanie zarówno lokalnej publiczności, jak i czytelników oraz czytelniczek. Jestem przekonana, że i tegoroczna edycja odegra ważną rolę w podnoszeniu kompetencji kulturowych, obywatelskich i artystycznych na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim.

Mam nadzieję, że te wartości będą przyświecać wszystkim Państwu podczas tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury.

Z najlepszymi pozdrowieniami z Brukseli życzę Państwu wielu wrażeń w Nowej Rudzie!

Marija Gabriel

Komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży 

List od Mariji Gabriel został odczytany na Zamku Książ w Wałbrzychu przez Jacka Wasika, dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce. Festiwal Góry Literatury jest organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury. Przedstawicielstwo jest partnerem wydarzenia. 

Zobacz program wydarzenia

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
14 lipca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce