Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Przemówienie9 maja 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Europa stoi po stronie Ukrainy

- Miliony Europejczyków - we wszystkich zakątkach Unii i z różnych środowisk - zmobilizowały się, by pomóc swoim sąsiadom w potrzebie - mówi Ursula von der Leyen.

Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, in the closing ceremony of the conference on the future of Europe

Przesłanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z okazji Dnia Europy

Moi drodzy Europejczycy!

Dziś na naszym kontynencie pojawiają się cienie przeszłości, o której myśleliśmy, że już dawno została za nami. Okrutna wojna, bezsensowna agresja i zniszczone miasta. Miliony niewinnych ludzi uciekających ze swoich domów. Naród rozpaczliwie walczący o swoją przyszłość.

Europa stoi po stronie Ukrainy.

Jednocześnie inwazja Kremla przypomina nam, dlaczego świętujemy Dzień Europy. Dzień, w którym narodziła się nasza pokojowa, dostatnia i zjednoczona Europa. 72 lata później Europa jest silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek.

Wspólnie wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół. Wychodzimy z kryzysu COVID. Państwa członkowskie otrzymały już 100 mld euro z naszego funduszu odbudowy NextGenerationEU. Ogromne inwestycje codziennie zapewniają miliony miejsc pracy i stwarzają nowe szanse w Europie. Pracujemy ciężko, aby chronić klimat i uniezależnić nasz kontynent od energii z importu paliw kopalnych.

Nasza Unia tworzy zasady, które będą kształtować erę cyfrową poza naszymi granicami. Europa mogła to wszystko osiągnąć, ponieważ byliśmy zjednoczeni i zdeterminowani. Dlatego też jestem przekonana i optymistycznie nastawiona, że nasza Unia może również sprostać wyzwaniu, jakie niesie wojna w Ukrainie.

Obywatele Europy wskazują drogę.

Miliony Europejczyków - we wszystkich zakątkach Unii i z różnych środowisk - zmobilizowały się, by pomóc swoim sąsiadom w potrzebie. Miliony otworzyły swoje drzwi dla ukraińskich uchodźców. Kolejne miliony wysłały żywność i ubrania lub przekazały darowiznę. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europejczycy czują, że należą do jednej europejskiej rodziny.

To napełnia moje serce dumą.

Wszystkiego najlepszego, Europo!

Szczęśliwego Dnia Europy dla Was wszystkich!

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce