Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 listopada 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Europa po przejściach - w przebudowie

Ruszył cykl debat obywatelskich "Porozmawiajmy o Europie", organizowanych przez Fundację Centrum Prasowe i działające w jej ramach Centrum Edukacji Społecznej "Doświadczenie i Przyszłość", wraz z Fundacją Polska w Europie. Prelegentem inauguracyjnego...

Europa po przejściach - w przebudowie

Tematem pierwszej dyskusji była "Europa po przejściach – w przebudowie". Dyrektor Marek Prawda wskazywał na kluczowe wydarzenia polityczne ostatnich kilkunastu miesięcy, jak brytyjskie referendum inicjujące brexit czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, które zdefiniowały i zdominowały dyskusje na temat przyszłości UE. W głównym nurcie debaty publicznej pojawiły się nowe zjawiska jak populizm czy ostry sprzeciw wobec integracji europejskiej, które do tej pory były postawami marginalnymi.

Dyrektor Prawda wskazywał, że przez 10 ostatnich lat Unia Europejska działała w trybie nadzwyczajnym "od kryzysu, do kryzysu", dlatego teraz powinna skupić się na ich przewidywaniu i odpowiednim zarządzaniu. Nie wolno jednak dopuścić do sytuacji, w której w Europie będą umacniać się podziały. Marek Prawda przypomniał, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker nie zgodził się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w kwestii tworzenia tzw. Europy dwóch prędkości. UE powinna dokończyć rozpoczęte inwestycje i w umiejętny sposób zarządzać różnorodnością, z uwzględnieniem narodowych spójności. - Mamy nowe kłopoty, na przykład Katalonia, które studzą zamiary reformatorów, ale tego procesu nie da się zatrzymać. Polska musi zachować możliwość udziału w procesie odnawiania Europy i powinna być obecna podczas dyskusji - zaznaczył Marek Prawda.

Podczas drugiej części spotkania pojawiły się pytania m.in. o niezbędne reformy w krajach członkowskich UE czy ewentualne wyjście Włoch z unii walutowej. Dyrektor Prawda wskazywał również na coraz bardziej skomplikowana pozycję Polski we wspólnocie m.in. ze względu na zastrzeżenia dotyczące praworządności. - Możemy się spodziewać uaktywnienia Artykułu 7. I ten aspekt może pojawić się w negocjacjach budżetowych.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób.

Cel integracji europejskiej pozostaje niezmienny od 60 lat - jest nim gwarancja życia w pokoju. Jednak sytuacja w Europie cały czas się zmienia. Dlatego Komisja Europejska podjęła próbę włączenia obywateli do dialogu na temat tego, jak powinna dalej wyglądać integracja naszego kontynentu. We wrześniu br. przewodniczący KE Jean-Claude Juncker w Orędziu o stanie Unii przedstawił wizję Europy na najbliższe lata, która ma być teraz dyskutowana w państwach członkowskich.

Fundacja Centrum Prasowe Europy Środkowo-Wschodniej, we współpracy z Fundacją Polska w Europie, chce włączyć się w tę debatę organizując debaty obywatelskie pt. „Porozmawiajmy o Unii Europejskiej”. Projekt jest realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce. Specyfiką tych spotkań ma być angażowanie do dyskusji różnych generacji i środowisk - uczniów gimnazjów i liceów, ich nauczycieli, studentów, dziennikarzy, przedstawicieli różnych grup zawodowych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce