Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 stycznia 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Europa, która chroni

Bezpieczeństwo Europy, problemy integracyjne oraz wyzwania związane z migracją i cyfryzacją – to główne tematy Dialogu Obywatelskiego zorganizowanego w Zawierciu. Z uczestnikami Sympozjum Naukowego „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”...

Europa, która chroni
Na początku spotkania ambasador Almhofer opowiedział o drodze Austrii do UE oraz przedstawił priorytety, jakie jego kraj wyznaczył sobie podczas prezydencji w Radzie UE, która zakończyła się 1 stycznia 2019 wraz z przekazaniem przewodnictwa Rumunii. Przedstawił także wyzwania i zadania, z którymi musiała zmierzyć się Austria w tym czasie. Myślą przewodnią prezydencji było bezpieczeństwo, głównie w kontekście ruchów migracyjnych do Europy, ale także integracji i cyfryzacji. - Próbowaliśmy znaleźć dla naszej prezydencji hasło, które w jakiś sposób będzie integrujące. Hasło Europa, która chroni, miało być niebezpośrednią próbą, która miała na celu wyrażenie przeciętnych uczuć czy obaw mieszkańców – powiedział Almhofer.
Dyrektor Marek Prawda wyjaśniał jak rozumieć rolę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mówił również o problemach, z jakimi Unia musiała się mierzyć w ostatnich latach: - Europa aktualnie próbuje uzdrowić się po kryzysach z jakimi mierzyła się przez ostatnie dziesięć lat. Mieliśmy kryzys migracyjny, kryzys finansowy, kryzys na Ukrainie itd. Unia musiała radzić sobie z tymi kryzysami, gasić jeden pożar za drugim. Nie było czasu na promowanie tego, czym tak naprawdę ma się zajmować. To jest jedno z moich wyjaśnień tłumaczących pogorszenie wizerunku, utraty zaufania i kryzysu reputacji. (…) Ciężko było się skupić na realizacji wyznaczonych zasad, kiedy trzeba było gasić pożary. (…) Unia nie jest piękną, stworzoną ideą, którą zbudowano zgodnie z początkowymi projektami i planami. Jest konkluzją błędów, pomyłek, kryzysów. Krok po kroku uczymy się, jak rozwiązywać problemy, szukamy rozwiązań.
Dyskutowano również o problemach z komunikacją pomiędzy mieszkańcami UE, integracji, roli populistycznych idei i polityków. Dialog Obywatelski był także okazją do prognozowania przyszłości - najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań dla Unii. - W Brukseli nie ma planów do stworzenia federalistycznego modelu Unii, ponieważ nie ma większościowego poparcia dla takiego pomysłu. Myśli się raczej o tym, jak być efektywnym, skutecznym oraz jak radzić sobie z występującą różnorodnością (..), aby nie prowadziła ona do rozbicia i podziałów - powiedział Marek Prawda. Jego zdaniem Unia powinna skupić się na znalezieniu odpowiedniego sposobu na jedność i integrację państw członkowskich przy jednoczesnym zachowaniu ich odmienności, które pozwolą na wypracowanie jej silnej pozycji wewnętrznej oraz zewnętrznej. - Myślę, że aktualnie jesteśmy w okresie, w którym w końcu zaczynamy rozwiązywać problemy, a nie próbować chaotycznie gasić pożary – powiedział dyrektor Prawda.
Dialog Obywatelski, który odbył się 26 stycznia w Zawierciu, był częścią 48. Sympozjum Naukowego „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna” (25-27 stycznia 2019 r.). Partnerem wydarzenia było m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 stycznia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce