Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 marca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Europa Café – spotkanie NGOs

Za nami kolejne spotkanie organizacji pozarządowych, które w ramach inicjatywy Europa Café regularnie wymieniają poglądy, doświadczenia i pomysły na nowe działania. Tym razem do przedstawicieli polskich NGOs dołączyli goście z Rumunii, Irlandii i...

161005_europa_cafe.jpg


9. już spotkanie Europa Café odbyło się 23 i 24 marca br. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce (PKE). Uczestników spotkania przywitała Katarzyna Pszczoła z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Monika Łagodzińska z fundacji PERITIA, następnie przedstawiciele organizacji pozarządowych zaczęli dyskusję i planowanie obszarów tematycznych na kolejne spotkanie Europa Café.

Krzysztof Kwatera ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby" przedstawił Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Rady Ministrów oraz opowiedział o podejściu LEADER/RLKS. Podejście to ma na celu upodmiotowienie społeczności lokalnych i sprawienie, żeby regiony w większym stopniu decydowały same o swoim rozwoju.Kolejnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych z Norwegii, Rumunii i Irlandii. Paulina Beuden z Fundatia Danis, Cormac Lally z Youth Work Ireland i Vedat Sevincer z Norsensus Mediaforum przedstawili swoje organizacje, sposoby działania i refleksje. Podzielili się także dobrymi radami dotyczącymi zdobywania funduszy i międzynarodowych partnerów. Przekonywali, że warto z działaniami wychodzić poza swój kraj.

Drugi dzień spotkania zaczął się od wspólnej prezentacji Aleksandry Nowak z Agencji Rozwoju Regionu Mazowsza Północno-Wschodniego oraz Jerzego Poznańskiego ze Stowarzyszenia Małopolskie Dziedzictwo Smaku. Mówcy zastanawiali się, jak polepszyć widoczność polskich organizacji pozarządowych w Brukseli, poprawić komunikację i lepiej współpracować – zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Pojawił się również pomysł pochwalenia się polskim dziedzictwem kulinarnym.Następnie – dzięki Bartoszowi Sapocie z Polskiej Fundacji Pomocy Prawnej i Mediacji – uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak polubownie rozwiązać spór w projekcie międzynarodowym. Poznali również podstawowe, praktyczne informacje dotyczące mediacji, która może pomóc zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.

Anna Grzonka z Fundacji Graceland przedstawiła działania swojej organizacji, które koncentrują się wokół programu Erasmus+. Opowiedziała również o organizacji staży dla studentów i podzieliła się dobrymi praktykami w projektach integracyjnych dla osób pochodzących z małych miejscowości.O modelowej współpracy między organizacjami pozarządowymi i Miastem Gdynia opowiedziała Ewa Gębala ze Stowarzyszenia Właścicieli Ziemi Uprzemysłowionej P.P. Przedstawiła schemat współpracy miasta z organizacjami oraz przedstawiła przykłady dobrych i sprawdzonych działań, mających na celu mądre wspieranie NGOs.

Monika Łagodzińska podsumowała "Forum Społeczeństwa Obywatelskiego", które odbyło się w grudniu 2016 w Zamku Trebnitz w Brandenburgii. Następnie przedstawiła grupie kilka wspomnień ze spotkania dla Partnerów sieci KSOW (Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich) i ENRD (European Network for Rural Developemnt), które odbyło się w lutym tego roku w Brukseli.Ostatnim elementem spotkania było wystąpienie Katarzyny Pszczoły z Działu Komunikacji i Informacji Społecznej PKE, która przedstawiła nową inicjatywę Unii Europejskiej – Europejski Korpus Solidarności. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker postawił przed tym programem bardzo ambitne cele, bowiem Europejski Korpus Solidarności ma do 2020 roku zrzeszać aż 100 tys. członków. Działalność Korpusu ma obejmować wiele dziedzin: edukację, ochronę zdrowia, integrację społeczną, pomoc przy dystrybucji żywności, budowę schronisk, przyjmowanie, wspieranie i integrację imigrantów i uchodźców, ochronę środowiska naturalnego czy zapobieganie klęskom żywiołowym. Rejestracja dla młodych, chętnych do działania Europejczyków została otwarta 7 grudnia 2016, a zainteresowanie jest ogromne. Jeszcze do końca kwietnia można wziąć udział w konsultacjach społecznych i przyczynić się od wypracowania ostatecznego kształtu inicjatywy. Już teraz wiadomo, że poza wolontariatem, Europejski Korpus Solidarności oferuje również możliwość odbycia praktyk, a nawet zdobycia pierwszej pracy.

Kolejne, jubileuszowe (10!) spotkanie Europa Café odbędzie się na przełomie października i listopada. Zainteresowanych wzięciem udziału w wydarzeniu zapraszamy do śledzenia informacji na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ponadto wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału w forum dyskusyjnym Europa Café na Facebooku.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 marca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce