Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 października 2015Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Europa Café po raz szósty!

Organizacje pozarządowe z całej Polski już po raz szósty spotkały się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce w ramach nieformalnej sieci "Europa Café". To kolejna okazja do zacieśnienia współpracy zarówno między NGO i innymi sektorami. W...

151016_europa_cafe_main.jpg


W dniach 15-16 października w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce (PKE) ponad dwudziestu przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych spotkało się w ramach nieformalnej sieci Europa Café. Był to już 6. zjazd sieci, której celem jest pogłębianie współpracy między organizacjami pozarządowymi pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce. Jest to także świetna okazja do tego, by pogłębić wiedzę w obszarach związanych z działalnością zarówno trzeciego sektora jak i sprawami Unii Europejskiej.Podczas październikowego spotkania PKE gościło prelegentów z różnych instytucji. Pierwszy panel poświęcony został tematowi Strategicznej Mapy Drogowej (SMD) Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce. SMD tworzone przez środowiska pozarządowe ma służyć rozwojowi trzeciego sektora oraz włączeniu go w strategiczne ramy rozwoju państwa polskiego. Panel poprowadzili eksperci w tej dziedzinie: Prezes Zarządu Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT Arkadiusz Jachimowicz oraz Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.W kolejnym punkcie programu uczestnicy spotkania zapoznali się bliżej z tematyką Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Umowę handlową, negocjowaną obecnie przez Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi, i to w jaki sposób jej zawarcie może wpłynąć na relacje ekonomiczne między UE i USA, przedstawiła Kinga Schlesinger, analityk polityczny z PKE. Zagadnienie to cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że zgromadzeni zgłosili chęć kontynuacji tego tematu na kolejnym zjeździe Europa Café.O dostępnych źródłach finansowania polskich organizacji pozarządowych mówiła Monika Machnikoska z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Słuchacze mogli dowiedzieć się o możliwościach finansowania NGO ze środków unijnych i środków publicznych do i po 2020 roku. Natomiast Joanna Wardzińska Wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA mówiła o finansowaniu poprzez działalność odpłatną i gospodarczą.W jaki sposób organizacje pozarządowe mogą wziąć udział w wizytach studyjnych w Brukseli z ramienia Parlamentu Europejskiego - to temat kolejnego punktu programu. Leszek Gaś, specjalista działu komunikacji PE, mówił o zasadach zgłaszania się na wizyty studyjne za pomocą strony Parlamentu Europejskiego oraz o możliwościach pozyskania dofinansowania dla wizyty studyjnej przez Biuro Posła PE.Na koniec spotkania Krzysztof Kwatera ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby" przedstawił aktualny stan instrumentu terytorialnego Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) w Polsce oraz aktualne potrzeby z nim związane, w tym jego promocję i informowanie społeczności lokalnych o możliwościach jakie niesie ze sobą ten instrument. Natomiast Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITA mówiła o aktualnym stanie polskich organizacji pozarządowych w Brukseli. Podsumowała także efekty zakończonego projektu European House of Civil Society.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału w forum dyskusyjnym Europa Café na Facebooku Ponadto, kolejne spotkanie nieformalnej sieci Europa Café jest zaplanowane na 21 – 22 kwietania 2016 r. o czym będziemy informować na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 października 2015
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce