Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 sierpnia 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Dzień pamięci ofiar totalitaryzmów

Pakt Ribbentrop-Mołotow to początek jednego z najczarniejszych okresów w najnowszej historii Europy – oceniają w specjalnym oświadczeniu członkowie Komisji Europejskiej: Frans Timmermans, Vĕra Jourova i Tibor Navracsics. Od siedmiu lat 23 sierpnia -...

160823_pact_main.jpg
Oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, komisarz Vĕry Jourovej i komisarza Tibora Navracsicsa przed europejskim Dniem Pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych

23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow. Był to początek jednego z najczarniejszych okresów w najnowszej historii naszego kontynentu, który przyniósł za sobą deportacje, tortury i zabójstwa dziesiątek milionów osób żyjących w reżimach totalitarnych. Choć koniec II wojny światowej oznaczał klęskę reżimu nazistowskiego, wielu Europejczyków w państwach Europy Środkowo-Wschodniej nadal cierpiało z powodu innych reżimów totalitarnych.

77 lat po podpisaniu paktu upamiętnimy wszystkie ofiary totalitarnych i autorytarnych reżimów, które to reżimy w XX wieku naznaczyły swoim piętnem części Europy. Europejski Dzień Pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych pomaga zachować pamięć o tych ofiarach oraz składa im hołd. Upamiętnianie tych ofiar pozwala nam również przypomnieć wnioski płynące z mrocznego rozdziału w historii Europy.

Dzisiejsze młode pokolenia Europejczyków na szczęście nie doświadczyły życia w reżimach totalitarnych i autorytarnych. Naszych swobód i wolności nie możemy jednak nigdy przyjmować za oczywiste. Dlatego też zachowanie pamięci historycznej i nasze zaangażowanie na rzecz demokracji, praw podstawowych i rządów prawa są obecnie tak ważne.

Pamięć o historii Europy powinna umacniać nasze zaangażowanie w obronę naszych wspólnych wartości i zasad.

Kontekst

Europejski Dzień Pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych jest obchodzony począwszy od roku 2009.

23 sierpnia 2016 r. z okazji tegorocznego Dnia Pamięci komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, weźmie udział w uroczystościach obchodów i w konferencji ministerialnej zorganizowanych w Bratysławie przez słowacką prezydencję Rady Unii Europejskiej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 sierpnia 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce