Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy14 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Dzień Europy na pograniczu polsko-niemieckim

Jednym z głównych punktów obchodów Dnia Europy w Słubicach były trzy „Europejskie Rejsy po Odrze” organizowane wspólnie przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Fundację na rzecz Collegium Polonicum na rzece Odrze, na pograniczu...

dzien_europy_slubice


Pierwszy rejs rozpoczął się o godz. 15:00 i miał najbardziej oficjalny, inauguracyjny charakter. Na pokładzie statku Zefir pojawili się Marcin Jabłoński- starosta powiatu słubickiego, Roman Siemiński- zastępca burmistrza Słubic, Rene Wilke- Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, Sören Bollmann- szef Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, Martin Gorholt, sekretarz stanu i pełnomocnik Brandenburgii w rządzie federalnym ds. stosunków międzynarodowych, Karolina Dreszer-Smalec z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Dagna Lewandowska z Przedstawicielstwo Regionalnego Komisji Europejskiej.Rejs rozpoczął się odśpiewaniem przez polsko-niemiecki chór Adoramus „Ody do Radości”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście- każdy dzielił się z uczestnikami rejsu refleksjami doyczącymi przyszłości i zadań zjednoczonej Europy. Po przemowach po raz kolejny wystąpił chór Adoramus, tym razem z dłuższym programem. Rejs zakończył Euroquiz, w którym udział wzięli wszyscy chętni. Za każdą poprawną odpowiedź wręczany był drobny upominek.

Kolejne dwa rejsy miały bardziej swobodny charakter. Na rejsie o godz. 16:00 również wystąpił chór Adoramus, natomiast o godz. 17:00 - polsko-niemiecki chór dziecięcy Singing All Together. Również podczas tych rejsów uczestnicy wzięli udział w Euroquizach z nagrodami.Jednocześnie podczas wszystkich trzech rejsów pod pokładem odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci. Każde z nich miało za zadanie odtworzenie jednego z największych dzieł malarskich europejskich twórców, znając jedynie tytuł i kilka najważniejszych słów opisujących dany obraz. Wszystkie dzieci otrzymały upominki.

W trzech Europejskich Rejsach po Odrze w sumie wzięło udział ok. 250 mieszkańców pogranicza.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
14 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce