Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 maja 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

Gra miejska „Odkrywcy Europy” była główną atrakcją tegorocznych obchodów Dnia Europy w Warszawie i we Wrocławiu.

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

Punkty startowe i meta znajdowały się w Strefach Europejskich, które tego dnia stały się również centrami solidarności z narodem ukraińskim.

7 maja w sobotę Komisja Europejska w Polsce świętowała Dzień Europy. Równolegle w Warszawie i we Wrocławiu można było wziąć udział w tematycznych grach miejskich i skorzystać z wielu różnorodnych atrakcji, których punktem wspólnym było propagowanie europejskich wartości.

Na terenie warszawskich Łazienek Królewskich oraz na wrocławskim Placu Solnym znajdowała się Strefa Europejska, pełna atrakcji tematycznych dla gości. Tu znajdował się również punkt startowy gry miejskiej „Odkrywcy Europy”, jak również stanowiska organizatorów i ich partnerów. Strefy funkcjonowały od 10.00 do 15.00.

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie
Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

Dodatkowo, w Warszawie o godz. 17.00 odbył się koncert muzyki klasycznej, na który zaprosiło warszawskie Biuro Parlamentu Europejskiego. Po koncercie, w godzinach wieczornych Polska Fundacja im. Roberta Schumana zorganizowała kino plenerowe. Udział we wszystkich tych wydarzeniach był nieodpłatny.

Organizatorzy jak i partnerzy przygotowali na tegorocznej strefie europejskiej szereg ciekawych edukacyjnych atrakcji dla odwiedzających. Największym zainteresowaniem cieszył się energorower, czyli ekologiczne urządzenie, gdzie pedałując na rowerze można było wycisnąć świeży sok owocowy.

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie
Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

WYgraliście!

„Odkrywcy Europy” to innowacyjna gra miejska przygotowana specjalnie na obchody Dnia Europy. Drużyny uczestniczące w rozgrywce musiały zarejestrować się wcześniej na stronie www.odkrywcyeuropy.pl, gdzie limit pakietów został wyczerpany już na 3 dni przed startem. Do udziału w tej zdigitalizowanej rozgrywce przystąpiło łącznie 87 drużyn. Uczestnicy byli w różnym wieku i wielu narodowości. Dzięki webowej aplikacji, zadania były dostępne w trzech językach: polski, angielski oraz ukraińska. Gra toczyła się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu.

Podczas gry należało odnaleźć drewniane tabliczki zlokalizowane w punktach oznaczonych na mapce. Uczestnicy spotkali również się z animatorami, którzy przygotowali nietypowe zadania dla odkrywców.

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie
Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet gadżetów, natomiast zwycięskie trzy drużyny otrzymały walizki turystyczne wypełnione dodatkowymi nagrodami.

Każdy z elementów Dnia Europy 2022 nawiązywał do priorytetów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz do Europejskiego Roku Młodzieży. Idee Roberta Schumana, będące kamieniem węgielnym Unii Europejskiej, wybrzmiały szczególnie mocno w kontekście solidarności i unijnego wsparcia dla Ukrainy.

Organizatorzy przedsięwzięcia to Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie i Wrocławiu, a jego partnerem strategicznym
w Warszawie była Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Dzień Europy 2022 – wspólne świętowanie

Partnerzy wydarzeni Wrocław:

  • Fundacja Ukraina
  • Fundacja EkoRozwoju
  • Kultura równości
  • Stowarzyszenie TRATWA

Partnerzy wydarzenia Warszawa:

  • Europejski Korpus Solidarności
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
  • Erasmus Student Network
  • Ukraińska Szkoła Materynka

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce