We wtorek 29 listopada z wizytą w Warszawie przebywała Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Federika Mogherini.
Szefowa unijnej dyplomacji wzięła udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i krajów Bałkanów Zachodnich, zorganizowanym z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego. Tematami rozmów szefów dyplomacji były wyzwania, jakie stoją przed UE i jej sąsiadami z południowego wschodu m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, takie jak nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe.
Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federika Mogherini podczas konferencji prasowej przypomniała, że Unię Europejską i państwa Bałkanów Zachodnich łączy współpraca oraz wspólne wartości i wyzwania. "To są wyzwania dotyczące rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, radykalizacji naszej młodzieży, bezpieczeństwa, jak również zarządzania przypływem uchodźców."– mówiła szefowa unijnej dyplomacji. "Te wszystkie obszary pokazują, że wiele nas łączy - więcej, niż tylko rozszerzenie UE. To dzisiejsze spotkanie to wspaniała szansa, aby z nimi i (...) państwami członkowskimi porozmawiać na temat konkretnych sposobów, jakimi możemy lepiej rozwiązywać problemy, czy bolączki naszych obywateli, niezależnie od tego, czy są to obywatele UE, czy nie, ponieważ wiele z tych problemów, które stoją przed nami obecnie, nie zna granic." – podkreślała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Podczas spotkania w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych czterech państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólną deklarację w sprawie rozszerzenia UE, wyrażającą poparcie dla starań akcesyjnych sześciu krajów Bałkanów Zachodnich.
"Rozszerzenie UE to bezcenne narzędzie budowania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu Zachodnich Bałkanów. Tak jak zostało to zapisane w Globalnej Strategii UE, wiarygodna polityka rozszerzenia stanowi strategiczną inwestycję w bezpieczeństwo i dobrobyt Europy, i - już do tej pory - przyczyniła się w znacznym stopniu do pokoju na kontynencie." - ocenili ministrowie. "Dobre relacje sąsiedzkie są jednym z warunków pomyślnej integracji z UE. Zachęcamy naszych partnerów z Zachodnich Bałkanów do zwiększenia wysiłków na rzecz normalizacji i rozwoju relacji z sąsiadami oraz rozpoczęcia wejścia na drogę dialogu nakierowanego na zbliżenie pomiędzy społeczeństwami." – podkreślili.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 29 listopada 2016
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce