Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 stycznia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

DiscoverEU czyli podróż po Europie

Około 20 tys. 18-latków otrzyma bilety wieloprzejazdowe w ramach czwartej i ostatniej edycji konkursu DiscoverEU, w której wzięło udział prawie 75 tys. młodych ludzi z całej Europy. Młodzi ludzie, wybrani na podstawie ustalonych kryteriów...

DiscoverEU czyli podróż po Europie

Wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas, odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia, powiedział: - Od kwietnia 20 tys. młodych ludzi wyruszy w niezapomnianą europejską podróż, odkrywając różnorodne zakątki Unii. Odbycie tej podróży z rówieśnikami oraz osobami w innych krajach, na pewno sprawi, że będzie to przyjemne i niezapomniane doświadczenie. Uczestnicy staną się częścią szerszej nieformalnej i integracyjnej grupy, której członkowie odkrywają nasz kontynent na różne sposoby – jego bogactwa, różnorodność i solidarność.

Komisarz Mariya Gabriel, odpowiedzialna za innowacje, badania naukowe, kulturę, edukację i młodzież, stwierdziła: - Podróżowanie po Europie i spotkania z młodzieżą z innych krajów wzmacnia zrozumienie międzykulturowe, poprawia znajomość języków obcych oraz zwiększa pewność siebie. DiscoverEU, obok działań na rzecz solidarności i wolontariatu finansowanych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, jest nieocenioną inicjatywą w dziedzinie uczenia się pozaformalnego.

Organizatorzy skontaktują się z wybranymi kandydatami, którzy będą mogli rozpocząć przygotowania do podróży. Co do zasady, będą podróżowali koleją. Jednak aby zapewnić odpowiedni dostęp do wszystkich miejsc na kontynencie, młodzi ludzie będą mogli korzystać również z innych rodzajów transportu, takich jak autokary, promy, lub - w wyjątkowych sytuacjach - samoloty. Wraz z biletem wieloprzejazdowym uczestnicy otrzymają również wsparcie i wskazówki dotyczące m.in. zrównoważonej turystyki.

Młodzi ludzie są również zachęcani do pełnienia roli ambasadorów DiscoverEU oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami. Zachęca się ich również do kontaktowania się z innymi podróżującymi poprzez media społecznościowe i do dzielenia się swoimi historiami.

Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w spotkaniach DiscoverEU, które odbędą się w okresie letnim w różnych miejscach w Europie. Na tych spotkaniach będą poruszane takie tematy jak zrównoważona zielona Europa (temat DiscoverEU na 2020 r.). Kolejne tematy to m.in. możliwości wolontariatu oraz rozwijanie zielonych tras dla młodych podróżnych.

Kontekst

Komisja uruchomiła inicjatywę DiscoverEU w czerwcu 2018 r. na wniosek Parlamentu Europejskiego. W pierwszych trzech edycjach możliwość podróżowania po Europie zaoferowano około 50 tys. młodych ludzi. Na rok 2020 r. Parlament Europejski zatwierdził dla inicjatywy DiscoverEU budżet w wysokości 25 mln euro. Kolejna runda składania wniosków i dalsze aktualizacje zostaną w odpowiednim czasie ogłoszone przez Komisję na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie inicjatywą DiscoverEU, Komisja stale pracuje nad jej udoskonaleniem w oparciu o informacje zwrotne od podróżnych oraz głównych zainteresowanych stron. Uczestnicy pierwszych edycji konkursu uznali DiscoverEU za cenne i integracyjne doświadczenie edukacyjne, przyczyniające się do zaangażowania obywatelskiego, rozwoju osobistego i rozwoju umiejętności. Podróżowanie wzmacnia pozycję młodych ludzi i pomaga rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak umiejętności językowe oraz świadomość i wrażliwość międzykulturową. Odporność, umiejętności organizacyjne i rozwiązywanie problemów również okazują się atutami. Ponadto dwie trzecie spośród uczestników stwierdziło, że gdyby nie DiscoverEU, nie byłoby ich stać na bilet. Niektórzy z nich udali się w pierwszą w życiu podróż bez rodziców lub opiekunów.

W maju 2018 r. Komisja zaproponowała włączenie DiscoverEU jako integralnej części przyszłego programu Erasmus na lata 2021–2027. Pod warunkiem osiągnięcia porozumienia w tej sprawie między Parlamentem Europejskim i Radą z tej inicjatywy mogłoby skorzystać w przyszłości setki tysięcy 18-latków.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 stycznia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce