Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy28 września 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Dialog obywatelski o przyszłości Europy

Ponad 100 osób uczestniczyło w Dialogu Obywatelskim z wiceprzewodniczącym KE Jyrki Katainenem, który został zorganizowany w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Podczas dyskusji Katainen tłumaczył m.in., że to miasta i...

Jyrki Katainen
- Najbliższe wybory będą testem dla Europejczyków – stwierdził Katainen, który jest jednocześnie komisarzem ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Po wyborach będzie można ocenić, jakie wartości są dla nas ważne. Czy obywatele Europy wciąż wierzą w prawa człowieka, państwo prawa, integrację, a może więcej jest tych, którzy cenią coś zupełnie innego? Dla Katainena Unia to przede wszystkim wartości, a nie ekonomia. Jak zauważył, tożsamość europejska jest silna, ale uświadamiamy sobie to dopiero wtedy, kiedy wyjeżdżamy poza UE. Przywołał swój przykład, gdy będąc w Azji używał zaimka osobowego "my" myśląc o Europejczykach, a nie o swoich rodakach, Finach.

Nawiązując do pojawiających się zarzutów dotyczących rzekomego deficytu demokracji w UE Katainen zaprewniał, że jako komisarz czuje się związany z Europejczykami, ale nie jest przekonany czy działa to w drugą stronę. Jego zdaniem to efekt m.in. braku zrozumienia zasad panujących w Unii, a przecież wiedza o funkcjonowaniu wspólnoty jest ważnym czynnikiem demokracji. Komisarz nie zgodził się z argumentami, że członkowie Komisji powinni być wybierani - tak jak posłowie do Parlamentu Europejskiego - w głosowaniu powszechnym. Wówczas – zdaniem Katainena - mogliby przy podejmowaniu decyzji kierować się bardziej interesem swojego kraju, a nie całej Unii. Obecnie komisarze są akceptowani przez PE i jest to – zdaniem komisarza - wystarczająca demokratyczna legitymacja.
Uczestniczący w debacie prezydent Sopotu Jacek Karnowski zastanawiał się nad skutecznością polityki informacyjnej KE, skoro pomimo wielu pozytywnych działań tak niewiele z nich przebija się do opinii publicznej. Jyrki Katainen tłumaczył, że w Europie kluczowe debaty wciąż odbywają się na poziomie krajowym, zaś negatywny obraz Komisji często wiąże się ze stosunkiem do niej krajowych polityków. Ten schemat powielają niektóre media.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że informacje płynące z Brukseli są zbyt techniczne i dlatego nie wywołują pozytywnych emocji. Komisarz przyznawał, że europejski przekaz jest niekiedy skomplikowany, ale z własnego doświadczenia wie, że można to przełamać podając przykłady działające na wyobraźnię, a jednocześnie są bardzo życiowe. Odwołał się m.in. do programu dla młodzieży Erasmus, który umożliwia czasowe studiowanie w innym kraju UE. W najbliższej perspektywie budżetowej jeszcze więcej Europejczyków będzie mogło skorzystać z tej szansy, bo kraje członkowskie zamierzają przeznaczyć dwukrotnie więcej pieniędzy na ten cel.
Dialog Obywatelski w Sopocie (czwartek 27 września) zorganizowało Przedstawicielstwo KE w Polsce oraz EFNI.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie (w tym przypadku z uwzględnieniem tematów z portfolio komisarza Katainena).

Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas spotkań komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przestawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania UE.

Relacje z dialogów znajdziesz TUTAJ.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
28 września 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce