Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 marca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Dialog Obywatelski: kryzys Europy czy kryzys wartości?

O wartościach, które tworzą wspólną Europę oraz o wyzwaniach stojących przed młodymi Europejczykami dyskutowali z Natalią Szczucką, Dyrektorką Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, studenci uczelni wyższych z Polski, Niemiec i Czech...

Dialog Obywatelski: kryzys Europy czy kryzys wartości?
Dialog Obywatelski z Natalią Szczucką był częścią Szkoły Zimowej, organizowanej przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, pod tytułem „Odwaga i odpowiedzialność: europejskie doświadczenie oporu. Wnioski dla społeczeństwa obywatelskiego”, która jest międzynarodowym, multidyscyplinarnym projektem adresowanym do studentów ostatnich lat oraz doktorantów z Polski oraz Niemiec.

Natalia Szczucka rozpoczęła spotkanie prezentacją pt. „Kryzys uchodźczy czy kryzys wartości”. Przedstawiła statystyki dotyczące skali ostatniego kryzysu migracyjnego oraz uchodźczego w Europie, postępów programu relokacji i przesiedleń, działań Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Pokazała także filmowe relacje z wyspy Lesbos w Grecji, przedstawiające historie uchodźców z Syrii oraz mieszkańców wyspy, którzy na co dzień są zaangażowani w pomoc uchodźcom i migrantom. Zobacz filmy tutaj.
W drugiej części prezentacji Szczucka opowiedziała o działaniach realizowanych przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w zakresie szczerzenia wiedzy dotyczącej zjawiska migracji do Europy oraz zmiany nasilających się postaw dyskryminacyjnych wśród społeczeństwa polskiego w stosunku do uchodźców i obcokrajowców. Jako przykład działań PRKE w tej tematyce podała Konferencję MAM PRAWO, z której relacja dostępna jest tutaj.

„Zawsze zaczyna się od strachu i od manipulacji. Dlatego trzeba być ostrożnym i wrażliwym na to, czy ktoś nie chce nami manipulować. Pamiętajmy, że łatwo i szybko można sprawić, żeby ludzie zaczęli się czegoś bać, ale lata zajmuje zniwelowanie tego strachu - mówiła.

Poruszyła także kwestie demografii w Europie i zależności rozwoju ekonomicznego wspólnoty od aktywności zawodowej migrantów. Mówiła także o ofercie Unii Europejskiej skierowanej do młodych ludzi, m.in. o Europejskim Korpusie Solidarności.
Dialog z uczestnikami miał formę dynamicznej dyskusji, która trwała ponad 4 godziny. Studenci pytali jak mogą aktywnie uczestniczyć w integracji uchodźców z Syrii w swoich krajach zamieszkania, ale także o różnice w postrzeganiu migrantów i uchodźców w Polsce i Niemczech przez pryzmat mediów publicznych tych krajów. Pytali o skuteczne metody edukacji międzykulturowej oraz wyrażali potrzebę silniejszej integracji wspólnoty w takich obszarach, jak migracja. Szczucka podkreślała jak ważna jest rola młodych osób w budowaniu silnej Europy. „Mamy poczucie, że pokój jest nam dany na zawsze, ale to iluzja. Pokój to codzienny proces. O pokój trzeba dbać ”- mówiła.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Dialogach Obywatelskich zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 marca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce