Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 maja 2019Przedstawicielstwo w Polsce

Deszcz nas nie wystraszył - Dzień Europy we Wrocławiu

W czwartek 9 maja, w dniu upamiętniającym ogłoszenia deklaracji Schumana, wspólnie świętowaliśmy Dzień Europy. Konkursy, atrakcje i prezentacje przygotowały: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we...

Dzień Europy we Wrocławiu
Tym razem głosuję – to prawdopodobnie najczęściej powtarzane zdanie w czasie tegorocznego Dnia Europy w stolicy Dolnego Śląska. Tak właśnie brzmi hasło zachęcające Europejczyków do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i to właśnie z wyborami związana była większość atrakcji dostępnych w czasie pikniku.

Szesnaście wrocławskich szkół włączyło się do zabawy w Europejskie Puzzle i przygotowało makiety prezentujące skojarzenia uczniów z wybranymi krajami Unii Europejskiej, zaś uczestnicy pikniku głosowali na najciekawszą interpretację. Smaku całej zabawie, i to dosłownie, dodawał fakt, że drużyny mogły przeprowadzać kampanie promujące projekty – dla przykładu drużyna węgierska częstowała gulaszem.
Wszystkie prace przygotowano na bardzo wysokim poziomie. Nagrodę publiczności otrzymali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja, którzy wykonali makietę Portugalii. Nagroda organizatorów, za przygotowanie makiety pokazującej kulturę włoską, trafiła do uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 5 we Wrocławiu.
W trakcie pikniku mogliśmy wybrać się na wirtualne wycieczki, między innymi do Parlamentu Europejskiego i różnych krajów Unii. Mogliśmy też skosztować jak smakują naleśniki serwowane według tradycyjnych przepisów francuskich, hiszpańskich i polskich czy skomponować autorskiego owocowego shake’a, którego potem trzeba było przygotować … jadąc na rowerze! Dużą popularnością cieszyła się europejska fotobudka oraz warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci pisały i rysowały listy do parlamentarzystów.
Bardzo ciekawie prezentowały się stoiska, konkursy i zabawy przygotowane przez partnerów wydarzenia. W tym roku w pikniku udział wzięli:
Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu, Konsulat Honorowy Republiki Łotewskiej we Wrocławiu, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego Wielokultury Wrocław, Alliance Française Wrocław i Konsulat Honorowy Francji we Wrocławiu, Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu UM Wrocławia, Stowarzyszenie Tratwa, Stowarzyszenie Semper Avanti, Fundacja EkoRozwoju, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, Stowarzyszenie Jesteśmy stąd, Fundacja Integracji Społecznej Prom.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 maja 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce