Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

COVID-19 spowalnia internet

Zamknięcie szkół i uczelni, ograniczenie zgromadzeń oraz przeniesie części pracowników w tryb „home office” zwiększył w Europie zapotrzebowanie na usługi platform streamingowych takich jak Netflix. Może to skutkować przeciążeniem sieci. Dlatego KE...

COVID-19 spowalnia internet

W związku z wprowadzonymi w całej Europie środkami separacji społecznej w celu zwalczania pandemii koronawirusa, zwiększyło się zapotrzebowanie na internetowy transfer danych, zarówno na potrzeby telepracy, e-learningu jak i rozrywki. Mogłoby to doprowadzić do obciążenia sieci w momencie, w którym będzie musiała funkcjonować na możliwie najlepszym poziomie.

W celu uniknięcia zatorów komunikacyjnych i zapewnienia otwartego internetu, komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaapelował o odpowiedzialność ze strony platform streamingowych, operatorów i użytkowników.

Zachęca się platformy streamingowe do oferowania dostarczanych przez siebie usług w standardowej, a nie wysokiej rozdzielczości, a także do współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi. Ci ostatni powinni podejmować środki zapobiegawcze i łagodzące oraz zachęcać użytkowników do stosowania ustawień ograniczających zużycie danych, w tym poprzez korzystanie z wi-fi lub z treści o niższej rozdzielczości.

Po rozmowie telefonicznej z dyrektorem generalnym firmy Netflix Reedem Hastingsem, komisarz Breton powiedział: - Europa i cały świat stoją w obliczu bezprecedensowej sytuacji. Rządy podjęły środki mające na celu ograniczanie kontaktów społecznych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz zachęcanie do pracy zdalnej i edukacji online. Na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za podejmowanie działań mających na celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Internetu w czasie, gdy toczy się walka z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Unijni operatorzy podkreślają, że popyt na łączność jest coraz większy. Chociaż nie powoduje to jak dotąd ogólnej sytuacji przeciążenia sieci, Komisja i Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) prowadzą konsultacje w celu stworzenia specjalnego mechanizmu sprawozdawczości na potrzeby monitorowania ruchu internetowego w każdym państwie członkowskim, aby móc reagować na problemy z przepustowością sieci.

W bardziej ogólnym ujęciu, sytuacja ta pokazuje znaczenie kontynuowania inwestycji sieciowych, które pomogą w osiągnięciu celów Komisji w zakresie społeczeństwa cyfrowego do 2025 r., w szczególności za pośrednictwem sieci 5G i sieci światłowodowych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce