Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Copernicus pomaga polskim strażakom

W związku z szalejącymi pożarami w Polsce w województwie podlaskim uruchomiono unijną usługę awaryjnego mapowania satelitarnego w ramach programu „Copernicus”. Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa od początku tygodnia...

Copernicus pomaga polskim strażakom

Komisarz ds. Zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: - Nasze unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego ściśle monitoruje sytuację i pracuje nad zapewnieniem władzom krajowym wsparcia w zakresie map satelitarnych. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i gotowi do dalszej pomocy

Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu).

Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską. Program realizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan.

Wielkie ilości globalnych danych z satelitów oraz z naziemnych, powietrznych i morskich systemów pomiaru wykorzystuje się do przekazywania informacji, które mają pomóc usługodawcom, organom publicznym i innym organizacjom międzynarodowym w podnoszeniu jakości życia mieszkańców Europy. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach programu.

Unijna usługa awaryjnego mapowania satelitarnego.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce