Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Cañete: pomożemy regionom górniczym

Żaden region nie będzie pozostawiony samemu sobie – deklarował w Katowicach Miguel Arias Cañete. Unijny komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej był gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapewnił, że wsparcie dla regionów górniczych...

Cañete: pomożemy regionom górniczym

W 2017 r. Komisja Europejska uruchomiła platformę skierowaną do regionów górniczych będących w okresie transformacji (Coal Regions in Transition). Projekt będzie miał do dyspozycji ponad 2 mld euro. Wśród regionów, które mają zostać objęte wsparciem, jest Śląsk jako największy ośrodek górnictwa węgla kamiennego w UE.

- Jest jasne, że będą pewne obszary, którym trudno będzie się dostosować do nowej rzeczywistości, dlatego KE stworzyła tę specjalną inicjatywę skierowaną do regionów górniczych. Jako politycy jesteśmy odpowiedzialni za to, że żaden region nie będzie pozostawiony samemu sobie – oświadczył Cañete. Jego zdaniem, obszary, gdzie obecnie wydobywa się węgiel maja szansę na udaną transformację pod warunkiem, że przeorientują się nowocześniejsze rodzaje działalności gospodarczej.

Dużą część swojego wystąpienia w Katowicach komisarz Cañete poświęcił polityce klimatycznej UE.

Przypomniał, że Unia podejmuje działania, które mają pomóc w realizacji porozumienia paryskiego z 2015 r. Jego zdaniem, stawianie na rozwój czystych technologii jest korzystne nie tylko dla mieszkańców, jakości ich życia, ale też będzie stymulowało tworzenie miejsc pracy oraz pobudzi inwestycje w nowoczesne sektory, a w konsekwencji - zwiększy wzrost gospodarczy.

Cañete przypomniał, że KE przedstawiła niedawno propozycję nowej unijnej perspektywy budżetowej i spora część nakładów ma być właśnie ukierunkowana na poprawę klimatu. - Ten budżet będzie utrzymywał zarówno ambitne podejście do transformacji regionów węglowych, jak i zobowiązań dotyczących umowy paryskiej (…) W swej propozycji KE utrzymuje dobrą równowagę pomiędzy tymi priorytetami.

W ramach platformy Coal Regions in Transition działają dwie grupy robocze – jedna zajmuje się technologiami przyjaznymi dla środowiska, druga - wpływem społeczno-gospodarczym restrukturyzacji w górnictwie.

Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej (DG REGIO) podkreśla, że jest to jedna z flagowych inicjatyw KE, która już ramach pilotażu objęła m.in. Polskę. Formuła współpracy z władzami samorządowymi i państwowymi ma sprzyjać realnej transformacji, a regiony pilotażowe, w tym województwo śląskie, mają szansę stać się miejscami dającymi innym przykład w Europie, jak właściwie i efektywnie przeprowadzić ten proces.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce