Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Budżet UE jak plan Marshalla

- Będziemy pamiętać o polskiej matce, która już nie zobaczy, jak dorasta jej niedawno narodzone dziecko – mówiła w emocjonalnym wystąpieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej wspominając ofiary pandemii kronawirusa. Ursula von der Leyen zaznaczyła...

Budżet UE jak plan Marshalla

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wygłosiła przemówienie dotyczące skoordynowanych działań UE na rzecz walki z pandemią koronawirusa i jej skutków.

Przewodnicząca KE uczciła pamięć dziesiątek tysięcy Europejczyków, którzy stracili życie w czasie pandemii - ich historie mają umacniać determinację w ratowaniu życia innych pacjentów. Ursula von der Leyen wyraziła również w imieniu Europy „szczere przeprosiny” wobec Włoch za brak wsparcia na samym początku kryzysu. Niemniej liczne przykłady europejskiej współpracy z ostatnich tygodni – przemieszczający się ponad granicami lekarze, sprzęt medyczny i pacjenci – pokazały, że „Europa stała się teraz światowym sercem solidarności”. Dokonując przeglądu bezprecedensowych środków podjętych przez UE w celu ochrony źródeł utrzymania ludności, przewodnicząca KE podkreśliła, że „w ciągu ostatnich czterech tygodni Europa zrobiła więcej niż w pierwszych czterech latach ostatniego kryzysu”.

Przewodnicząca KE powiedziała: - Nadszedł czas, by porzucić dawne podziały, spory i oskarżenia. By odejść od nieugiętych stanowisk. Nadszedł czas, by przygotować się na ten nowy świat. Wykorzystać całą moc naszego wspólnego ducha i siłę naszego wspólnego celu. Musimy sprawić, by nasze gospodarki, społeczeństwa i nasz sposób życia stały się bardziej zrównoważone i odporne. I taki powinien być nasz punkt wyjścia.

Wzywając Europę do działania razem z odwagą, zaufaniem i solidarnością, w trakcie kryzysu i poza nim, Ursula von der Leyen nakreśliła drogę ku ożywieniu gospodarczemu: - Potrzebujemy ogromnych inwestycji, które pozwolą uruchomić nasze gospodarki. Potrzebujemy planu Marshalla, aby ożywić gospodarkę Europy i musimy go wprowadzić w życie natychmiast. Istnieje tylko jeden instrument, któremu ufają wszystkie państwa członkowskie, który już funkcjonuje i który może szybko przynieść efekty. Jest przejrzysty i sprawdzony w przeszłości, jako instrument sprzyjający spójności, konwergencji i inwestycjom. Tym instrumentem jest europejski budżet. Europejski budżet będzie głównym źródłem naszego ożywienia gospodarczego.

Na koniec przewodnicząca von der Leyen podkreśliła potrzebę utrzymania inwestycji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz zapewnienia, że ożywienie gospodarcze będzie oparte o spójność i konwergencję, aby pomóc krajom i regionom najbardziej dotkniętym kryzysem.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce