Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 września 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Bot opowie o brexicie

Znamy zwycięzców zadania przygotowanego przez Komisję Europejską na stworzenie chatbota podczas konkursu informatycznego HackYeah. Najlepszy prototyp stworzył zespół Chatbotize (Codeheroes), gratulujemy! Zwycięzcy oraz pozostali finaliści, zespoły...

Bot opowie o brexicie

Wyzwanie przygotowane przez KE zostało zaprezentowane młodym informatykom podczas Hackahonu HackYeah, który odbył się w miniony weekend (14-5 września) w podwarszawskim Nadarzynie. HackYeah to konkurs informatyczny (tzw.hackathon), w którym rywalizowały zespoły programistów. W wydarzenie zaangażowali się też liczni partnerzy, którzy proponowali uczestnikom zadania do rozwiązania. Wyzwanie Komisji Europejskiej polegało na stworzeniu bota opartego na sztucznej inteligencji, który miałby się komunikować z internautami i tłumaczyć w przystępny sposób kwestie związane z brexitem. „Rękawicę” podjęło 7 drużyn.

Bot Eugene, zwycięski prototyp grupy Codeheroes jest wstanie komunikować się z użytkownikami internetu np. za pomocą aplikacji Facebook Messenger czy WhatsApp, a także angażować ich w interaktywną rozmowę wyszukując odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bot tłumaczy zawiłości związane z brexitem czy wykłada kwestie prawne z wiązane z działalnością Unii Europejskiej. Robi to w przystępny sposób, skanując dostępne na dany temat dokumenty Komisji Europejskiej i dostosowuje odpowiedzi do języka odbiorcy.

- Udział w hackathonie był dla nas pewnego rodzaju eksperymentem – mówi Piotr Świtalski, z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Komisja Europejska, dając programistom wyzwanie, zaangażowała się w hackathon w tym wymiarze po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników. Zdajemy sobie sprawę, że można pogubić się w gąszczu informacji, które do tego czasami napisane są w języku nieprzystępnym dla przeciętnego obywatela. Chcemy pomóc internautom szybko i sprawnie odnajdywać odpowiedzi na pytania dotyczące Unii Europejskiej, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się dezinformacji. Bot, taki jak Eugene, mógłby nam w tym pomóc.

Na pytania dotyczące Unii Europejskiej odpowiadali także zaproszeni eksperci i mentorzy, którzy zasiedli w strefie #EUandME. Uczestnicy hackathonu mogli się tam spotkać z Wojownikami Klawiatury (https://www.facebook.com/groups/wojownicyklawiatury/) oraz zagrać w grę „Get Bad News”, która uświadamia, jak nasze zachowania w internecie przekładają się rozprzestrzenianie się tzw. „fake news”.

- W strefie EUandME rozmawiamy o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieświadome korzystanie z internetu oraz bezmyślne powielanie informacji, które nie są prawdziwe - mówił Jacek Dembiński, mentor z organizacji Front Europejski, zaangażowany w projekt „Wojownicy Klawiatury”. - Wspólnie możemy przeciwdziałać dezinformacji i sprawić, że internet będzie bardziej przejrzysty, a informacje w nim dostępne wiarygodne. Aby „posprzątać internet”, wystarczy zaledwie 10 minut dziennie grupy zaangażowanych osób – przekonuje.

HackYeah to jeden z największych tego typu konkursów w Europie. W jego trakcie zespoły programistów i innych kreatywnych uczestników spróbują stworzyć nieszablonowe, gotowe rozwiązania postawionych przed nimi problemów, będących jednocześnie zadaniami konkursowymi. W imprezie wzięło udział około 3 tys. programistów. Komisja Europejska była partnerem wydarzenia.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 września 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce