Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 września 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Audycje radiowe o dobrych sąsiadach

W 1991 roku podpisany został Traktat o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami; w tym roku przypada jego 25 rocznica. Z tej okazji Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia, Radio Zachód we współpracy z Komisją Europejską przygotowała szereg audycji...

main.png

Projekt „Sąsiedzi nad Odrą, czyli 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie” składał się z dwóch części. Pierwszy etap to cykl sześciu reportaży o interesujących projektach polsko-niemieckich przeprowadzonych w obszarach przygranicznych. Drugi to debata antenowa z udziałem Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej dr Marka Prawdy

Reportaże:

Europagarten – Ogród Europejski 2003 – emisja 25.09.2016 godz. 11.15

Frankfurt nad Odrą wspólne ze Słubicami, uchwaliły program: „Koncepcja Zintegrowanej Strategii: Słubice i Frankfurt nad Odrą 2003”. Jednym z efektów tej strategii był projekt: „Europagarten – Ogród Europejski 2003”. Odrestaurowano i zbudowano13 parków i ogrodów we Frankfurcie i Słubicach. Posadzono ponad 800 drzew, setki krzewów i kilkaset metrów żywopłotów. Największy z zaplanowanych parków powstał na 20 ha odrzańskiej wyspie Ziegenwerder – Kozi Ostrów.

Collegium Polonicum - emisja 26.09.2016 godz. 11.15

Collegium Polonicum w Słubicach utworzono w 1992 roku. Od początku była to wspólna placówka dydaktyczno-naukowa dwóch uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Podstawowym zadaniem Collegium Polonicum jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami. W roku akademickim w Collegium Polonicum odbywa się kilkadziesiąt imprez edukacyjnych, naukowych, kulturalnych i transgranicznych

Wyspa teatralna w Gubinie emisja 27.09.2016 godz. 11.15

Pierwotna jej nazwa to Wyspa Strzelecka służyła bowiem Bractwu Strzeleckiemu, które miało tu swoją strzelnicę. W roku 1874 na wyspie wybudowano teatr, powstały również sale: koncertowa i balowa. W czasie II wojny światowej budynek teatru praktycznie nie został zniszczony. Dopiero kilka miesięcy po wojnie spłonął prawdopodobnie w wyniku podpalenia.
W roku 2010 na wyspie leżącej na granicznej Nysie Łużyckiej zrekonstruowano fragment frontonu przedwojennego teatru. Obecnie Wyspa Teatralna, połączona mostami ze stroną polską i niemiecką, stanowi atrakcyjny teren spacerowy. Umowę do projektu "Zagospodarowanie krajobrazu nabrzeża Nysy
w Euromieście Gubin/Guben podpisano 30 września 2009 r. Dziś jest to punkt spotkań polsko- niemieckich, miejsce wydarzeń kulturalnych obu miast Gubin-Guben, a także jeden z symbol przyjaźni mieszkańców przygranicznych miast.

Słubfurt emisja 28.09.2016 godz. 11.15

Niemiecki artysta Michael Kurzwelly w 1999 roku stworzył wirtualne miasto pod nazwą Słubfurst. Aprobatę dla idei euromiasta na polsko – niemieckim pograniczu wyraziło wielu artystów, studentów i mieszkańców obu miast. Miasto ma swój hymn i koguta, który pieje co godzinę na granicznym moście, a także jako dzwonek w telefonach niektórych słubfurtczyków. Ludzie mówią tu w słubfurckim dialekcie, który jest zabawną mieszanką polskiego i niemieckiego. Słubfurtczycy przez dwa lata wydawali własną gazetę, stworzyli klub młodzieżowy, zorganizowali też olimpiadę. Jedną z dyscyplin był rzut sztangą papierosów przez Odrę. Sam artysta podkreśla, że : „…nie można wszystkiego traktować na poważnie. W przeciwnym razie konstrukcja nie spełni swojej funkcji”.

Park Mużakowski (Park Muskau), emisja 29.09.2016 godz. 11.15

Park został założony w pierwszej połowie XIX w. Twórcą parku i autorem koncepcji był pruski arystokrata, książę Hermann von Pückler-Muskau. Park ten należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Dzisiaj Park Mużakowski przecina polsko-niemiecka granica. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami, po polskiej zaś - rozległy naturalistyczny park. Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski.W 2004 r. Park Mużakowski wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Jego rewaloryzacja jest wspólnym polsko-niemieckim projektem. Polska część parku jest zarządzana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, a niemiecka – przez Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau z siedzibą w Oranżerii znajdującej się w parku.

Polsko - niemiecki projekt „Odra dla turystów” emisja 30.09.2016
godz. 11.15

Projekt zakładał przywrócenie rzece funkcji żeglugowo-turystycznej, ale również promocję dorzecza Odry jako miejsca atrakcyjnego dla turystów.
W ramach projektu m.in. dokonano przebudowy i rozbudowy infrastruktury wodno-turystycznej oraz portowej w miastach partnerskich. Zakupiono także dwa statki wycieczkowe (Nimfa i Laguna). Statki zawijają do portów po stronie polskiej (Bytom Odrzański, Nowa Sól, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice, Kostrzyn), jak i niemieckiej (Ratzdorf, Eisenhüttenstadt, Frankfurt/O, Lebus, Küstrin–Kietz).

Audycji można odsłuchać na stronie internetowej Radia Zachód.Drugi etap – debata antenowa

26 września odbyła się debata antenowa z udziałem polskich i niemieckich dziennikarzy i naukowców podsumowująca rozwój wzajemnych stosunków transgranicznych na pograniczu.

Celem debaty było podkreślenie partnerskich relacji pomiędzy Polską
i Niemcami, możliwych dzięki wzajemnemu pojednaniu oraz roli, jaką relacje polsko-niemieckie odgrywają w Unii Europejskiej.

Uczestnicy debaty:

  • dr Marek Prawda Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce,
  • prof. dr Alexander Wöll Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
  • dr Łukasz Młyńczyk, zastępca dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • Andreas Rausch – publicysta z rozgłośni Antenne Brandenburg (RBB).

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 września 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce