Ansip zaznaczał, że Polska musi przygotować się na wysiłek pod kątem rozwijania potencjału cyfrowego oraz na inwestycje w tej dziedzinie, ponieważ obecnie – na tle innych krajów Unii – wciąż pozostaje w tyle.
Komisarz, który odpowiada za sprawy jednolitego rynku cyfrowego, podkreślał, że współczesna gospodarka opiera się na danych. - Nawet ograniczone wykorzystanie tzw. analityki Big Data przez sto najważniejszych firm UE może sprawić, że nasza gospodarka wzrośnie o kolejne 1,9 proc. do roku 2020. Dlatego konieczne jest usunięcie ograniczeń i barier oraz poprawa możliwości wymiany i handlu danymi oraz ich ponownego wykorzystania. Ansip podkreślił także konieczność zagwarantowania cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych.
Nawiązując do potencjału polskiej gospodarki komisarz zaznaczał, że "powinna ona jeszcze więcej inwestować w te dziedziny, tak żeby nadgonić w stosunku do innych krajów UE i być liderem w takich obszarach, jak robotyka czy tzw. internet rzeczy".
Ansip przypomniał, że w projekcie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 po raz pierwszy zapisano programy na zastosowania technologii cyfrowych. – Chcemy inwestować w sztuczną inteligencję, moce obliczeniowe, zwalczanie cyberprzestępczości czy technologie 5G.
Dla sukcesu programów i zbudowania jednolitego rynku cyfrowego potrzebne jest równoległe zaangażowanie europejskiego przemysłu. - To ważne, żeby Polska i Europa Środkowo-Wschodnia inwestowała w technologie przyszłości w jednakowym wymiarze. (…) Europa, wszystkie państwa członkowskie powinny działać wspólnie i powinny działać teraz; powinniśmy być w forpoczcie postępu i powinniśmy być tam cały czas - podkreślał komisarz.
Podczas pobytu w Katowicach wiceprzewodniczący Andrus Ansip spotkał się m.in. z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 16 maja 2018
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce