Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy12 stycznia 2013Przedstawicielstwo w Polsce

Aktywni seniorzy na Widoku

„Starość to niepopularny temat, który dzięki Unii Europejskiej ma swoje 5 minut”. O tym, że wrocławscy seniorzy są wyjątkowo aktywni i o możliwościach, jakie miasto oraz Unia Europejska oferują seniorom opowiadał 21 maja 2012 r. na spotkaniu z cyklu...

main.jpg

Poniedziałkowy wykład i dyskusja w Domu Europy przybliżyły ideę trwającego Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz działań podejmowanych w tym kontekście przez miasto oraz centra seniora.

Robert Pawliszko podzielił się swoimi obserwacjami ze współpracy Wrocławskiego Centrum Seniora (WCS) z miastem i innymi instytucjami.Według niego Wrocław należy do europejskiej czołówki w aktywizacji osób starszych i wyróżnia się pod tym względem na mapie Polski. W stolicy Dolnego Śląska współpraca organizacji pozarządowych, miasta i Unii Europejskiej prowadzi do wielu inicjatyw, które sprawiają, że gdyby istniał taki tytuł, Robert Pawliszko nominowałby Wrocław do miana „Europejskiej Stolicy Seniorów".

Gość Domu Europy opowiadał również o pracy Wrocławskiego Centrum Seniora, które aktywnie działała na rzecz poprawy jakości życia osób w wieku senioralnym, organizując m.in. Targi Senioralne, Forum Liderów Klubów Seniora, a także Dni Seniora, podczas których odbywa się marsz kapeluszy i bieg na 5 km.W Centrum można zapisać się na zajęcia w ramach Wrocławskiej Akademii Międzypokoleniowej, wziąć udział w kursach komputerowych, językowych, warsztacie wizażu, kroju i szycia oraz wielu innych zajęciach. Dzięki WCS seniorzy mogą w wielu miejscach miasta korzystać ze zniżek i promocji, a to wszystko za sprawą Wrocławskiej Karty Seniora, którą otrzymają po łatwej rejestracji w siedzibie Centrum.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań dotyczących możliwości, jakie Unia Europejska proponuje osobom starszym. Jednym z projektów skierowanych do seniorów jest program Grundtvig, który umożliwia dorosłym obywatelom UE (50+) udział w warsztatach i wolontariacie, pośredniczy też przy współpracy między organizacjami pozarządowymi promującymi działania na rzecz z seniorów.Dyskusja po zakończeniu wykładu była okazją do zadania wielu pytań, dotyczących m.in. problemów zdrowotnych i finansowych starszych wrocławian. Kierownik Centrum zapewnił, że stara się we współpracy z miastem działać na rzecz dalszej poprawy warunków życia dolnośląskich seniorów. Podczas spotkania zrodziły się również pomysły współpracy między Centrum a kilkoma instytucjami reprezentowanymi na spotkaniu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wspólne inicjatywy!

Informacje szczegółowe

Data publikacji
12 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce