Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 27 maja 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 3 min

76 mln euro dla Polski

Pieniądze pochodzą z Funduszu Solidarności UE i mają wesprzeć odbudowę terenów, które zostały zniszczone w czasie ubiegłorocznej powodzi.

76 mln euro dla Polski

Komisja Europejska zaproponowała przeznaczenie 280 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) na wsparcie odbudowy popowodziowej w Austrii, Czechach, Polsce, Słowacji, Bośni i Hercegowinie oraz Mołdawii.

Inicjatywa ta została podjęta w odpowiedzi na poważne powodzie, które dotknęły te kraje we wrześniu i październiku 2024 r. Proponowana pomoc finansowa jest rozdzielana w następujący sposób: 42,8 mln euro dla Austrii, 114 mln euro dla Czech, 76 mln euro dla Polski, 2,1 mln euro dla Słowacji, 45,7 mln euro dla Bośni i Hercegowiny oraz 195 200 euro dla Mołdawii.

Jako główny unijny instrument pomocy po klęsce żywiołowej FSUE będzie finansował różne aspekty odbudowy po klęskach żywiołowych, w tym naprawę uszkodzonej infrastruktury, ochronę ludności dotkniętej klęską, np. tymczasowe zakwaterowanie, oraz poprawę infrastruktury zapobiegawczej. Będzie również wspierać ochronę obiektów dziedzictwa kulturowego i działania związane z sprzątaniem.

Powodzie w Europie Środkowej w 2024 r., przyspieszone przez burzę Borys, przyniosły bezprecedensowe opady deszczu, które doprowadziły do rozległych powodzi, począwszy od Austrii i Czech we wrześniu, a następnie rozszerzyły się na Polskę i inne regiony Europy Środkowej. Na początku października nastąpiły gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi w środkowej Bośni i Hercegowinie, które spowodowały znaczne szkody i straty.

W szczytowym momencie kryzysu UE przedłużyła dodatkową pomoc za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na wniosek Czech i Polski. Podczas wizyty na zniszczonych obszarach we wrześniu 2024 r. przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen potwierdziła niezachwiane wsparcie UE dla dotkniętych społeczności.

Raffaele Fitto

Te niszczycielskie powodzie pozostawiły głębokie skutki w całej Europie Środkowej i poza nią. Komisja w pełni solidaryzuje się z zainteresowanymi społecznościami. Fundusz Solidarności UE jest namacalnym przejawem naszego zaangażowania w pomoc państwom członkowskim UE i krajom partnerskim w szybkiej odbudowie i odbudowie opartej na odporności. Raffaele Fitto, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw spójności i reform

Kolejne kroki

Wniosek wymaga zatwierdzenia zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę, po czym Komisja sfinalizuje niezbędne decyzje wykonawcze w celu uwolnienia pomocy finansowej w jednej transzy.

Kontekst

Fundusz Solidarności UE jest kluczowym instrumentem wspierania odbudowy po klęskach żywiołowych zarówno w państwach członkowskich, jak i w krajach kandydujących. Od czasu jego utworzenia w 2022 r. rozdysponował on ponad 9,6 mld euro w odpowiedzi na 137 klęsk żywiołowych, 117 klęsk żywiołowych i 20 stanów zagrożenia zdrowia w 24 państwach członkowskich (plus Zjednoczone Królestwo) i 4 krajach przystępujących. Operacje nadzwyczajne i operacje odbudowy prowadzone przez państwa członkowskie mogą być finansowane z mocą wsteczną z FSUE od dnia wystąpienia klęski lub katastrofy.

Biorąc pod uwagę zwiększoną częstotliwość i dotkliwość klęsk żywiołowych w połączeniu z ograniczonymi zasobami FSUE, niedawno przyjęte przepisy RESTORE umożliwiają państwom członkowskim uzupełnienie pomocy z FSUE funduszami polityki spójności.

Aby uzyskać więcej informacji

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. wrót do wersji oryginalnej. Komisja Europejska nie może zagwarantować, że to tłumaczenie jest dokładne, i nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w przypadku błędów. Więcej informacji na temat tłumaczenia maszynowego

 

 

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 maja 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce