Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 lipca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

45 lotów Europejskiego Humanitarnego Mostu Powietrznego

Unia Europejska od początku jest wśród liderów globalnej solidarności w czasie pandemii - już ponad 1100 ton sprzętu medycznego trafiło do potrzebujących państw na całym świecie dzięki Europejskiemu Humanitarnemu Mostowi Powietrznemu. UE ściśle...

45 lotów Europejskiego Humanitarnego Mostu Powietrznego

W następstwie nowego lotu w ramach Europejskiego Humanitarnego Mostu Powietrznego do Sudanu Południowego, który przewoził dziś 41 ton dostaw, Komisja skoordynowała i sfinansowała już dostawy ponad 1100 ton sprzętu medycznego do krytycznych obszarów Afryki, Azji i obu Ameryk. Wspierane kraje to Afganistan, Burkina Faso, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Iran, Sudan, Sudan Południowy, Haiti, Somalia, Gwinea Bissau, Irak i Jemen. Podczas 45 lotów przewieziono również 1475 pracowników medycznych i humanitarnych od czasu otwarcia Mostu Powietrznego – 8 maja 2020 r.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, powiedział: - UE nie cofnęła się przed globalną solidarnością w okresie pandemii koronawirusa. Potrzebujemy większej współpracy i koordynacji na szczeblu międzynarodowym, aby naprawdę opanować pandemię. Nasze loty Humanitarnego Mostu Powietrznego naprawdę zmieniły kraje o wrażliwych systemach opieki zdrowotnej. Będziemy nadal pracować w domu, w Europie oraz na arenie międzynarodowej, aby wspierać naszych partnerów w obliczu tego wspólnego wyzwania.

Oprócz zapewniania zdolności transportowych UE zapewniła również wsparcie dyplomatyczne, aby ułatwić dostęp dla dostaw humanitarnych. UE ściśle koordynuje i uzupełnia operacje lotnicze ONZ, którymi zarządza Światowy Program Żywnościowy.

Komunikat prasowy jest dostępny w internecie.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 lipca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce