Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w Polsce

13 mln euro dla wschodniej Ukrainy

Komisja Europejska przyznała kwotę 13 mln euro na wsparcie najbardziej narażonych osób, które ucierpiały w wyniku trwających od 7 lat działań wojennych na terenie wschodniej Ukrainy. Jednocześnie finansowane przez Unię Europejską projekty humanitarne...

13 mln euro dla wschodniej Ukrainy

Janez Lenarčič, komisarz ds. Zarządzania kryzysowego, powiedział: - Unia Europejska jest w pełni solidarna z mieszkańcami wschodniej Ukrainy. Wsparcie UE pomaga osobom wymagającym szczególnego traktowania, które są wyczerpane sześcioletnim konfliktem, w dostępie do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i woda. Dostęp do takich usług jest jeszcze ważniejszy w obliczu wybuchu koronawirusa. UE wspiera potrzebujących po obu stronach linii kontaktowej.

Potrzeby humanitarne we wschodniej Ukrainie nadal rosną. Nowe fundusze pomogą naprawić budynki uszkodzone w wyniku konfliktu, takie jak szkoły i placówki opieki zdrowotnej, zaspokoją również podstawowe potrzeby, takie jak edukacja i dostęp do wody.

Cała pomoc humanitarna UE jest przekazywana za pośrednictwem agencji ONZ, organizacji pozarządowych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

UE konsekwentnie wzywa do niezakłóconego dostępu dla organizacji humanitarnych zapewniających wsparcie na obszarach znajdujących się poza kontrolą rządu w Kijowie.

Pełna informacja prasowa jest dostępna online.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce