Każdy powinien czuć się wolny, by być tym, kim jest – bez strachu, że będzie za to prześladowany (cyt. komisarz Věra Jourová). Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia zapraszają na debatę „Z Widokiem na Unię Równości”, która odbędzie się 7 listopada w Teatrze Capitol we Wrocławiu.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- niedziela 7 listopada 2021 r., godz. 00:00 - 23:45 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- niedziela 7 listopada 2021 r., godz. 00:00 - 23:45 (CET)
- Języki
- polski
Opis
„Unia równości” to strategia Komisji Europejskiej, która ma na celu stworzenie Europy opartej na równouprawnieniu płci, w której przemoc i dyskryminacja ze względu na płeć oraz nierówność między kobietami i mężczyznami należą już do przeszłości. Europy, w której kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy, w całej ich różnorodności, są równi. Europy, w której mogą swobodnie podążać wybraną przez siebie drogą, w której mają równe szanse, by się rozwijać, i w której mogą na równi uczestniczyć i odgrywać ważną rolę w życiu społeczeństwa europejskiego.
W rozmowie o Europie nikogo nie wykluczającej i nikogo nie dyskryminującej, odwołamy się do prawdziwej historii z roku 1939, spotkania nastoletniego Polaka, Stefana oraz Willego, żołnierza Wehrmachtu. Spotkania, które dało początek gorącemu uczuciu z tragicznym finałem, opowiedzianego językiem teatru w sztuce „Cholernie mocna miłość”, autorstwa Krzysztofa Szekalskiego, na podstawie książki Lutza van Dijka i w reżyserii Aleksandry Jakubczak. Niezmiennie aktualna, nastrojowa i odważna opowieść o uczuciu i odmienności, które nie znajduje zrozumienia, gościnnie na deskach Teatru Capitol, poprzedzi debatę z twórcami i artystami.
W debacie udział biorą:
- Aleksandra Jakubczak – reżyserka sztuki
- Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, autorka książki poświęconej seksualnej przemocy i seksualnej pracy przymusowej w trakcie II wojny światowej
- Lutz van Dijk – autor książki „Cholernie mocna miłość”
- Błażej Stencel – aktor w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
- Wojciech Jaworski – aktor w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu
Debatę poprowadzi Alina Szeptycka z Kultury Równości, organizatorka Wrocławskiego Marszu Równości, trenerka antydyskryminacyjna, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet.
Spektakl będzie wystawiany dwukrotnie, 6 listopada o godz. 19.00 i 7 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Capitol we Wrocławiu. Debata natomiast odbędzie się 7 listopada o godz. 18.30 w Teatrze Capitol we Wrocławiu.
Bezpłatne wejściówki na spektakl i debatę do odbioru w Teatrze Capitol od 27 października.