Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę”. Podczas otwartego spotkania „Z Widokiem na edukację. Od dyskryminacji do ludobójstwa” zaproszeni goście będą rozmawiać o edukacji antydyskryminacyjnej w praktyce oraz o tym, jak działać przeciwko uprzedzeniom i wpływać na otwartość postaw. Debata odbędzie się w Domu Europy na ul. Widok 10 we Wrocławiu, w czwartek 26 kwietnia o godz. 16:00.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 26 kwietnia 2018 r., godz. 16:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 26 kwietnia 2018 r., godz. 16:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Jak mówić o dyskryminacji i uprzedzeniach w dyskursie publicznym i w szkole? Od zartów do komór gazowych - czy to daleka droga? Jakie konsekwencje niesie dyskryminacja dla sprawców, ofiar oraz świadków?
O tym, dlaczego potrzebna jest edukacja antydyskryminacyjna, jak wygląda diagnoza obecnych nastrojów społecznych w obszarze dyskryminacji i uprzedzeń, jakie są sposoby przeciwdziałania nasilającym się postawom ksenofobicznym oraz czy działają w praktyce rozmawiać będą:
- Edyta Dębicka - absolwentka Filologii Polskiej oraz Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Wiedzy o Społeczeństwie Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczycielka - pasjonatka, zaangażowana w działalność społeczną, twórczyni gier obywatelskich, współpracująca z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej;
- dr hab. Arkadiusz Domagała – pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w zakresie interwencji humanitarnej i naruszeń praw człowieka, członek sieci eksperckiej Komisji Europejskiej "Team Europe";
- dr Agnieszka Florczak - pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistka w zakresie praw człowieka, organizacji międzynarodowych oraz ruchów uchodźczych, członkini sieci eksperckiej Komisji Europejskiej "Team Europe";
- Wojciech Tochman - reporter, autor książek o ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie oraz Rwandzie. Mieszka w Kambodży, gdzie dokumentuje kolejną książkę.
Dyskusję poprowadzi Konrad Kruczkowski.
Debata „Z Widokiem na edukację. Od dyskryminacji do ludobójstwa” odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 16:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
Prosimy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu do 24 kwietnia na www.bit.ly/widok_edukacja, mailowo: ec-wroclawec [dot] europa [dot] eu (ec-wroclaw[at]ec[dot]europa[dot]eu) lub telefonicznie: 71 324 09 04.Zapewniamy streaming z debaty, który będzie można oglądać na wydarzeniu na Facebooku.
Spotkanie odbędzie się w nawiązaniu do przygotowanych przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej podręczników dla nauczycieli dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej i praw człowieka oraz prowadzonych na ich podstawie szkoleń.
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej (PRKE) realizuje kolejną edycję programu warsztatów "Moja Europa", obejmującą cykl szkoleń przeznaczonych dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych i wyższych klas szkół podstawowych w poniższych dziedzinach:
- narzędzia diagnozowania, reagowania i przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i przemocy rówieśniczej,
- prawa człowieka, w tym prawa podstawowe obywateli UE,
- narzędzia, które nauczyciele mogą wykorzystać w pracy z młodzieżą tj. programy i inicjatywy Unii Europejskiej stworzone w celu wyrównania szans dla młodzieży.
Szkolenia prowadzone są na podstawie specjalnie wydanych przez PRKE podręczników, przygotowanych dla nauczycieli przez ekspertów w swoich dziedzinach. Warsztaty z trzech modułów szkoleniowych będą realizowane w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i wielkopolskim, do końca 2018 r. Rekrutacja szkół wciąż jest otwarta. Szczegóły dotyczące warsztatów można znaleźć tutaj lub uzyskać pod adresem: mojaeuropasemperavanti [dot] org (mojaeuropa[at]semperavanti[dot]org). Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!