Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na debatę z cyklu Z Widokiem na Europę, poświęconą kwestiom dezinformacji w sferze cyfrowej. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia o godz.17:00 w Domu Europy we Wrocławiu.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 3 grudnia 2019 r., godz. 00:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 3 grudnia 2019 r., godz. 00:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Może słyszałeś, że „oderwani od rzeczywistości” urzędnicy z Brukseli wprowadzili dyrektywę, która reguluje rozmiary i krzywiznę banana? A może w czasie ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego spotkałeś się z argumentacją, że od wejścia do UE Polska zubożała bardziej niż za czasów komunizmu?
Mieszkańcy Unii Europejska codziennie są narażeni na tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe doniesienia, które nie tylko wprowadzają w błąd odbiorców, ale też wykoślawiają niepodważalne osiągnięcia wspólnoty. Antyunijna narracja nasila się w czasach nowoczesnych technologii, a jej skutki są znacznie bardziej niebezpieczne niż plotka o tym, że UE zaklasyfikowała ślimaka jako rybę. Referendum w sprawie Brexitu pokazało, że dezinformacja nie tylko pogłębia podziały społeczne, ale także zagraża procesom demokratycznym. Aż 83 proc. Europejczyków uważa, że fakenewsy są zagrożeniem dla demokracji, a 73 proc. użytkowników internetu w krajach UE jest zaniepokojona dezinformacją w okresie przedwyborczym.
Aby zaradzić temu problemowi, UE jako pierwsza podjęła inicjatywę i wprowadziła solidne ramy prawne umożliwiające skoordynowane działania przy pełnym poszanowaniu europejskich wartości i praw podstawowych.
W debacie wezmą udział:
Dr Martyna Bildziukiewicz – ekspert ds. komunikacji, członkini zespołu East StratCom Task Force w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, prowadzącego kampanię EUvsDisinfo, której celem jest monitorowanie, analiza i odpowiedz na prokremlowska dezinformacje.
Rafał Babraj – starszy specjalista w zespole Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Twórca projektu BezpieczneWybory.pl, odpowiedzialny za komunikację w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Prywatnie pisarz.
Ignacy Niemczycki – członek zarządu Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, koordynator Frontu Europejskiego, koalicji prounijnych organizacji społecznych. Jeden z inicjatorów powstania inicjatywy Wojownicy Klawiatury skupionej na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami dotyczącymi Unii Europejskiej. Były pracownik służby cywilnej pracujący nad budżetem UE i dziennikarz zajmujący się sprawami UE.
Deabtę porowadzi Marcin Antosiewicz z Newsweek Polska.
Podczas debaty odpowiemy na pytanie:
- Czym jest dezinformacja w sferze cyfrowej i jakie są jej metody?
- Jak Komisja Europejska walczy z dezinformacją?
- Co ma na celu rosyjska dezinformacja i jak jest prowadzona w Polsce?
- Jak weryfikować informacje w sieci oraz kim są internetowi fact-chekersi w Polsce?
- Jak Polska dba o cyberbezpieczeństwo swoich obywateli oraz co o dezinformacji myślą Polacy?
Partnerem wydarzenia jest Front Europejski
Debata „Z Widokiem na zwalczanie dezinformacji” odbędzie się we wtorek 3 grudnia o godz. 17:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 2 grudnia wypełniają formularz pod adresem http://bit.ly/Dezinfolub telefonicznie na 71 324 09 10.
Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.