- integracja europejska | historia Europy
- piątek 22 września 2023 r., godz. 17:00 - 19:00 (CEST)
- Wrocław, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 22 września 2023 r., godz. 17:00 - 19:00 (CEST)
- Gdzie
- Dom Europy we WrocławiuWidok 10, 50-052 Wrocław, Polska
- Języki
- polski, angielski
Opis
22 stycznia 1972 r. Irlandia podpisała Traktat o Przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej a kilka miesięcy później Irlandczycy w referendum potwierdzili przytłaczającą liczbą głosów chęć przystąpienia do WE. Formalnie nastąpiło to 1 stycznia 1973, dlatego w tym roku obchodzimy 50-lecie Irlandii w Unii Europejskiej (która jest sukcesorką Wspólnot Europejskich).
Członkostwo w UE i jego fundamentalna rola w transformacji Zielonej Wyspy będzie tematem debaty organizowanej w Domu Europy we Wrocławiu. Gościem honorowym wydarzenia będzie Patrick Haughey, ambasador Republiki Irlandii w Polsce. Debatę otworzy Wojciech Wysocki, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce. Rozmowę z dyplomatą przeprowadzi Justyna Mazurek-Schramm, współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Kultury Irlandzkiej. Spotkanie urozmaici pokaz tradycyjnego tańca irlandzkiego w wykonaniu przedstawicieli Szkoły Tańca 'Irish Spin' we Wrocławiu.
Patrick Haughey dorastał w Omagh w Irlandii Północnej. Studiował ekonomię i zarządzanie w Oksfordzie, a następnie dołączył do Biura ds. Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów. karierę dyplomatyczną zaczął od brytyjskiej ambasady w Moskwie, gdzie pełnił funkcję drugiego sekretarza zajmującego się kwestiami gospodarczymi i energetycznymi, zanim został awansowany na szefa sekcji ekonomicznej. następnie pracował w brytyjskich ambasadach w Paryżu (2011-2015) i Tel Awiwie (2015-2018). W 2018 r. Haughey dołączył do irlandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie został dyrektorem odpowiedzialnym za pomoc humanitarną, zarządzając budżetem o wysokości 100 mln euro rocznie. W latach 2020-2022 był odpowiedzialny w ministerstwie za rejon Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. W tym czasie odpowiadał za negocjacje w sprawie dwóch rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ (irlandia była wtedy niestałym członkiem RB) w sprawie rozszerzenia mandatu w zakresie transgranicznej pomocy humanitarnej dla Syrii oraz irańskiego porozumienia nuklearnego. Od 2022 r. Haughey jest ambasadorem Republiki Irlandii w Polsce. Jest żonaty i ma dwóch synów. Mówi po francusku i rosyjsku, uczy się polskiego.
Justyna Mazurek-Schramm jest współzałożycielką i wiceprezeską Fundacji Kultury Irlandzkiej od dwudziestu lat działającej na terenie Polski. W latach 2006-2012 była przedstawicielką Tourism Ireland na Polskę. Kuratorka wystaw Fundacji: „Irish Defence Forces – armia Szmaragdowej Wyspy”, „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”, „Celtyckie Odrodzenie”. Autorka i koordynatorka projektu edukacyjnego Fundacji „Irlandia w szkole” promującego kulturę i historię Zielonej Wyspy w szkołach podstawowych i średnich (w projekcie bierze obecnie udział ok. 250 szkół). Autorka zbioru baśni irlandzkich wydanych w ramach projektu Emigrant Support irlandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych. W sferze jej zainteresowań pozostaje współczesna historia Zielonej Wyspy i irlandzka literatura kobieca. Mama dwóch fantastycznych nastolatek.
Wydarzeniem towarzyszącym debaty jest wystawa "Into Europe: Ireland & the EU 1973-2023", która od 11 września jest dostępna w holu Domu Europy we Wrocławiu.
Organizatorami wydarzenia jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Partnerami wydarzenia są: Ambasada Irlandii w Polsce, Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Szkoła Tańca 'Irish Spin' z Wrocławia.
Spotkanie jest otwarte, a wstęp bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy: mailowo na adres Malwina [dot] GALEZOWSKA-RAZNYec [dot] europa [dot] eu (Malwina[dot]GALEZOWSKA-RAZNY[at]ec[dot]europa[dot]eu) lub telefonicznie pod numerem 71 32 40 909.