Przed nami czterodniowy finał najbardziej kulturalnego roku w historii Wrocławia. Kultura będzie obecna na każdym kroku, ulicami miasta przejdą parady, na placach odbędą się spektakle. Głównym centrum wydarzeń Weekendu Zamknięcia będzie Hala Stulecia, gdzie zobaczymy widowisko „Niebo”, zatańczymy na największym Silent Disco w Europie i weźmiemy udział w wielkim „Słuchowisku” z Małgorzatą Foremniak, Arkadiuszem Jakubikiem i Robertem Więckiewiczem. W ten sposób Wrocław podsumuje swój rok, jako Europejskiej Stolicy Kultury, tytuł który piastował z miastem San Sebastian.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 15 grudnia 2016 r., godz. 16:45 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 15 grudnia 2016 r., godz. 16:45 (CET)
- Języki
- polski
Opis
W ten weekend nie wypada nie być we Wrocławiu. Program wydarzenia Weekendu Zamknięcia jest niezmiernie bogaty – każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Program Weekendu Zamknięcia
Debata „Z Widokiem na przyszłość kultury” i konsultacje grantowe
Do obchodów przyłączyło się także Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, które 16 grudnia zaprasza na debatę „Z Widokiem na przyszłość kultury” – czyli dyskusję o tym dokąd zmierza kultura, jakie stoją przed nią i przed Wrocławiem wyzwania. W debacie poprowadzonej przez Michała Nogasia udział wezmą: Michel Magnier - Dyrektor ds. Kultury i kreatywności, Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Kultury i Edukacji, Krzysztof Olendzki - Dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza, Katarzyna Zalewska - Creative Europe Desk Polska, komponent Kultura oraz Jerzy Kosałka – twórca.
Wydarzenie będzie miało również charakter praktyczny: podczas bezpłatnych konsultacji stolikowych przedstawiciele instytucji kultury przedstawią swoją ofertę artystom, twórcom i wszystkim osobom zainteresowanym uzyskaniem grantu czy dofinansowania. Udział wezmą: Instytut Adama Mickiewicza, przedstawiciele programu Kreatywna Europa komponent Kultura i programu Europa dla Obywateli, Fundusze Norweskie i EOG, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Duński Instytut Kultury.
Wydarzenie odbędzie się w Infopunkcie Barbara przy ul. Świdnickiej 8c.
Konsultacje grantowe: godz. 11:00- 13:30,
Debata Z Widokiem na przyszłość kultury”: godz. 14:00- 15:30. Wydarzenie dwujęzyczne (pl-ang), zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
W przerwie między wydarzeniami zapraszamy na poczęstunek.
Widowiskowy i gwiazdorski finał w Hali Stulecia
We wrocławskiej Hali Stulecia odbędą się główne wydarzenia programu, z których najważniejszą jest Ceremonia Zamknięcia. Multiwidowisko „Niebo” będzie można zobaczyć aż trzykrotnie (16 i 17 grudnia). Darmowe wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Uczestnicy widowiska zobaczą między innymi fantastyczną grę świateł i dźwięku, orkiestrę na żywo, dziesiątki artystów i wrocławskie Duchy. Hala Stulecia będzie również gospodarzem Silent Disco. Pod największym dachem Wrocławia kolektyw N.O.S. (Nogaś. Obszańska. Szydłowska.) poprowadzi cichą dyskotekę na 2 300 par słuchawek (17 grudnia, godz. 22:30). Z kolei w niedzielę (18 grudnia, godz. 16.00), w Hali Stulecia pojawią się gwiazdy kina i teatru, które wezmą udział w „Słuchowisku”. Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz, będą czytać utwory Sławomira Mrożka – po raz pierwszy z aktywnym udziałem publiczności, dla której rezerwujemy rolę chóru komentującego tekst oraz rolę twórców efektów dźwiękowych (serdecznie zapraszamy również tych, którzy chcą pozostać wyłącznie słuchaczami).
Muzyczna feta na zakończenie kulturalnego roku
Weekend Zamknięcia obfituje w muzyczne wydarzenia. Jednym z pierwszych będzie Festiwal Przyjaźni (15 grudnia, od godz. 18:00), czyli 15-lecie działalności wrocławskiej grupy OCN (przez lata znanej jako Ocean) z gościnnym udziałem Happysad, Raz Dwa Trzy, Muchy, a także Lecha Janerki. Cichym koncertem We draw A w Barbarze rozpocznie się WROsound. Kolejne wydarzenia festiwalu (16-17 grudnia) odbędą się w Imparcie, zagrają m.in.: Christian Löffler & Mohna, Pink Freud, Legendarny Afrojax oraz MIN t. Jubileuszowo będzie także w Narodowym Forum Muzyki, gdzie 18 grudnia posłuchamy koncertu z okazji 10-lecia Chóru NFM. Z kolei w Teatrze Muzycznym Capitol wystąpi Chór Komentujących Wrocławian (18 grudnia godz. 16:00) ze swoim finałowym koncertem. Muzycznie podsumuje się także cykl warsztatów „Samoróbka” (18 grudnia godz. 18:00 i 20:30) pod okiem Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty), a w Operze Wrocławskiej zobaczymy pierwszą premierę sezonu – operę „Trubadur” Giuseppe Verdiego (16-18 grudnia godz. 19:00).
Kultura dostępna dla każdego
Weekend Zamknięcia Programu to także Dni otwarte dla sztuki. Od 16 do 18 grudnia bezpłatnie będzie można zobaczyć wystawy „Photography Never Dies” na dworcu Wrocław Główny, ekspozycję stałą „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia oraz „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury. Z kolei opłata za wstęp na wystawy „Summer Rental” w Pawilonie Czterech Kopuł czy „Wrocławską Europę” w Muzeum Narodowym będzie symboliczna (1-3 zł). Ponadto 17 grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej. Podczas Weekendu Zamknięcia warto zajrzeć także do wrocławskich kawiarni i restauracji. W ramach akcji ESK od kuchni (15-18 grudnia) wybrane z nich serwować będą wyjątkowe potrawy z wydanej w tym roku Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Skosztować będzie można m.in. pasty jajecznej Dziadka Karola, kiesełyci z ziemniakami, pomidorowej z Oporowa, Śląskiego Nieba, i blinów gryczanych. Spragnionych kulturalnej kuchni serdecznie zapraszamy do kawiarni: Etno, Bema Café, Borówka, Nadodrze oraz restauracji: Mama Manoush, Szynkarnia, La Maddalena, Jasna, Mleczarnia, Olszewskiego 128 oraz Machina Organika. Każde danie kosztuje nie więcej niż 20,16 zł!
Cały Wrocław świętuje Weekend Zamknięcia
Wielkie widowiska to tylko część atrakcji. Podczas Weekendu Zamknięcia wrocławskie place i ulice
w centrum miasta zamienią się w sceny artystycznych pokazów dla dzieci i dorosłych. Teatry uliczne wystąpią na placu Uniwersyteckim, przed Dworcem Wrocław Główny oraz na placu Gołębim. Od 16 do 18 grudnia w centrum miasta i w okolicach Hali Stulecia działać będzie także dziesięć Infopunktów ESK, które rozgrzeją wrocławian muzyką na żywo. Po informacje, mapki, lunch i kawę zapraszamy codziennie do Barbary (Świdnicka 8c) – serca Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Spotkajmy się w czasie Weekendu Zamknięcia Programu ESK!
Wrocław piastował zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z miastem Donostia-San Sebastian. W Przyszłym roku tytuł powędruje do duńskiego miasta Aarhaus i cypryjskiego Pafos.