Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Gminą Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) zapraszają na V Targi Edukacji Międzykulturowej, które odbędą się w dniach 6-7 marca 2019 r. w Oratorium Marianum we Wrocławiu. Tegoroczna edycja poświęcona jest wielokulturowym miastom w Europie oraz roli, jaką pełni w nich edukacja.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 6 marca 2019 r., godz. 09:30 - czwartek 7 marca 2019 r., godz. 15:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 6 marca 2019 r., godz. 09:30 - czwartek 7 marca 2019 r., godz. 15:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
V Targi Edukacji Międzykulturowej zostały poświęcone edukacji międzykulturowej rozumianej bardzo szeroko – od działań podmiotów takich jak szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, zakłady pracy, urzędy – przez komunikację w przestrzeni miasta i w mediach – po integrację nowych mieszkańców, przeciwdziałanie mowie nienawiści i budowanie wspólnoty niezależnie od miejsca pochodzenia. Targi mają stworzyć okazję do wymiany dobrych praktyk prowadzonych w różnych częściach Europy, poznania nowatorskich metod i koncepcji oraz inspirowania do rozwoju działań na rzecz dialogu międzykulturowego i wzajemnego szacunku. W Targach wezmą udział goście z Czech, Polski i Niemiec.
Podczas prezentacji i warsztatów poruszone zostaną kwestie istotne dla miasta i jego mieszkańców: klas powitalnych, włączania dzieci w działania wielokulturowe, przeciwdziałania nienawiści i dyskryminacji oraz miejsca sztuki w uczeniu otwartości. Zostaną zaprezentowane także działania Komisji Europejskiej w Polsce, które podejmuje w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji i poszanowania praw podstawowych. Dr Agnieszka Florczak, ekspertka sieci Team Europe, wygłosi prezentacje na temat narzędzi do pracy dla nauczycieli w dziedzinie edukacji antydyskryminacyjnej wypracowanych przez Komisję Europejską w Polsce.
W czasie debat zostaną poruszone tematy na temat roli polityki, mediów i biznesu w edukacji międzykulturowej i współpracy samorządu z rządem w tym zakresie. Eksperci porozmawiają także o wielokulturowości miejskiej oraz o tym jak myśleć o jej przeciwnikach i jak dbać o bezpieczeństwo kulturowe w mieście.
W programie znalazły się także warsztaty specjalistyczne dla nauczycieli na temat metod pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie przeciwdziałania mowy nienawiści czy poszanowania praw człowieka, które realizowane są w ramach projektu Moja Europa na zlecenie Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.