Koniec lata to jeden z najbarwniejszych okresów w życiu wiejskiej społeczności. To czas podsumowań oraz szykowania zapasów na jesień i zimę. Setki rodzimych produktów, tysiące roślin do domu i ogrodu oraz wyroby z lokalnych winnic co roku przyciągają tłumy na Jesienną Giełdę Ogrodniczą w Boguchwale na Podkarpaciu. Komisja Europejska będzie współuczestniczyć w tym wydarzeniu.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- sobota 5 października 2019 r., godz. 00:00 - niedziela 6 października 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- sobota 5 października 2019 r., godz. 00:00 - niedziela 6 października 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W weekend 5 i 6 października na terenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale stanie Strefa Europejska, w której odwiedzający będą mogli sprawdzić swoją wiedzę zarówno na temat Unii Europejskiej, własnego regionu, jak i kultur innych państw należących do UE. Poprawne odpowiedzi będą premiowane atrakcyjnymi nagrodami. Dla młodszych gości przygotowano kącik z kolorowankami.
Wieś jest kolebką tradycji i rodzinnych wartości, wielowiekowego dziedzictwa i wspólnotowości, to stąd wyrastają korzenie naszej kultury. Silne więzi międzypokoleniowe sprzyjają rodzinnej przedsiębiorczości. Aby podkreślić i wzmocnić potencjał obszarów wiejskich oraz zachęcić ich mieszkańców do jeszcze większej aktywności na polu biznesowym i społecznym, Unia Europejska oferuje szereg programów wsparcia finansowego, jak i infrastrukturalnego. Wiedzę o aktualnie dostępnych możliwościach będzie można zdobyć w punkcie informacyjnym, gdzie eksperci ds. unijnych będą dostępni przez cały czas trwania imprezy.
W Strefie Europejskiej podczas Jesiennej Giełdy Ogrodniczej w Boguchwale będzie okazja do rozmowy z beneficjentami funduszy europejskich, lokalnymi wytwórcami, rzemieślnikami, przedstawicielami lokalnych grup działania czy kół gospodyń wiejskich. Ponadto, będzie można spróbować pysznego i jedynego w swoim rodzaju produktu regionalnego – podkarpackiego miodu spadziowego. Ten smakołyk, wpisany od 2007 r. na Listę Produktów Tradycyjnych, w 2010 r. otrzymał jeden z trzech znaków europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych – Chronione Oznaczenie Geograficzne. Za pomocą systemu certyfikacji Unia Europejska chroni prawnie nazwę i recepturę danego produktu, gwarantując konsumentom niezmiennie wysoką jakość i tradycyjną metodę wytwarzania. Producentom z kolei daje pewność, że na rynku nie będą pod tą nazwą pojawiały się tańsze imitacje.
Strefa Europejska będzie otwarta 5 i 6 października w godz. 8.00 – 16.00.
Informacje o Strefie Europejskiej: | Informacje o UE: | |
Kevin Pluskota | Piotr Świtalski |