Współpraca w dziedzinie obrony m.in. z NATO, reforma strefy euro oraz postęp negocjacji z Londynem w sprawie tzw. brexitu, ponadto omówienie sytuacji na Ukrainie i w Izraelu – to tematy ostatniego w tym roku szczytu szefów państw i rządów Unii Europejskiej w Brukseli. Polskę po raz pierwszy w tym gronie będzie reprezentował nowo powołany premier Mateusz Morawiecki. Dwudniowy szczyt rozpocznie się w czwartek po południu.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 14 grudnia 2017 r., godz. 14:00 - piątek 15 grudnia 2017 r., godz. 16:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 14 grudnia 2017 r., godz. 14:00 - piątek 15 grudnia 2017 r., godz. 16:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Zaproszenie wystosowane przez Donalda Tuska do członków Rady Europejskiej przed posiedzeniami 14 i 15 grudnia 2017 r.
W czwartek i piątek odbędzie się ostatnia Rada Europejska w tym roku. Zgodnie z podejściem określonym w agendzie przywódców zajmiemy się wtedy bardziej bezpośrednio newralgicznymi politycznie kwestiami UGW i migracji. Nowe podejście oznacza przyspieszenie prac i przezwyciężanie impasu w Radzie Ministrów, co z natury rzeczy jest wyzwaniem. Choć nie przyjmiemy konkluzji, nasze rozmowy toczyć się będą z myślą o przygotowaniu gruntu pod przyszłoroczne decyzje.
Chciałbym jednak na początku podkreślić, że w ostatnich miesiącach wykazaliśmy się wyjątkową jednością, i za to pragnę wszystkim podziękować. Pokazaliśmy też, że jesteśmy solidarni, wspierając się w potrzebie. Także w tym tygodniu możemy pokazać, że mimo różnic potrafimy zachować jedność. Najlepszym tego przykładem będzie rozpoczęcie nowej formy współpracy w dziedzinie europejskiej obrony, tj. stałej współpracy strukturalnej (PESCO). Będzie to historyczny moment, nie tylko dlatego, że europejskie państwa podejmą wspólne długoterminowe działania obronne, lecz również ze względu na sytuację i powody, dla których ta decyzja została podjęta. 25 krajów UE, za zgodą wszystkich członków UE i zgodnie z obowiązującymi zasadami Traktatów, podejmuje współpracę w nowej dziedzinie. Ten praktyczny przykład jedności powinien być dla nas wszystkich inspiracją i, miejmy nadzieję, także zapowiedzią pomyślnego podjęcia innych ważnych decyzji.
Po tradycyjnej wymianie poglądów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antoniem Tajanim w czwartek o godz. 15.00, premier Jüri Ratas przedstawi nam informacje na temat postępów we wdrażaniu naszych poprzednich konkluzji. Informacje te są ważne dla zapewnienia, by przekazywane przez nas wskazówki były realizowane z determinacją, zwłaszcza przez współprawodawców.
Następnie dołączy do nas sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, by zabrać głos w sprawie współpracy między UE i NATO. Potem przyjmiemy konkluzje w sprawie bezpieczeństwa i obrony: w kwestii tej czynimy spore postępy we wszelkich dziedzinach. Powrócimy też do zagadnień wymiaru społecznego, edukacji i kultury i przyjmiemy konkluzje nawiązujące do szczytu w Göteborgu, w tym naszej owocnej dyskusji podczas obiadu. Po pierwszej sesji roboczej odbędzie się krótka uroczystość, z udziałem uczestniczących przywódców, inaugurująca stałą współpracę strukturalną.
Mam nadzieję, że podczas kolacji uda się nam otwarcie i szczerze porozmawiać o migracji – na podstawie załączonej noty. Myślę, że powinniśmy przeanalizować, jakie rozwiązania sprawdziły się w ostatnich latach, i wyciągnąć konieczne wnioski. Debata ta będzie podstawą dalszych prac w pierwszej połowie 2018 r. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron zrelacjonują wdrażanie porozumień mińskich, z myślą o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji. Premier Charles Michel zwrócił się też o omówienie decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy.
W piątek rozmawiać będziemy w gronie 27 państw UE. Rano podczas śniadania odbędzie się szczyt państw grupy euro w rozszerzonym składzie, w którym uczestniczyć będą też prezes EBC Mario Draghi i przewodniczący Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Poprawa sytuacji gospodarczej stwarza okazję do przedyskutowania stojących przed nami wyzwań i sposobów rozwiązywania przyszłych kryzysów. Chciałbym, byśmy na podstawie załączonej noty o UGW otwarcie porozmawiali o unii gospodarczej i walutowej oraz unii bankowej.
Na koniec Rada Europejska zdecyduje, czy w naszych negocjacjach ze Zjednoczonym Królestwem możemy już przejść do kolejnego etapu. Czy dysponujemy dostatecznymi gwarancjami, że prawa obywateli, interesy finansowe UE oraz integralność porozumienia wielkopiątkowego będą faktycznie chronione, gdy Zjednoczone Królestwo opuści UE. Mówiąc krótko – czy poczynione zostały wystarczające postępy. Negocjatorzy Unii i Zjednoczonego Królestwa przygotowali wspólne sprawozdanie na temat dotychczasowych osiągnięć i, jak sądzę, co do większości kwestii wynik jest zadowalający. Z tego powodu i w oparciu o zalecenia naszego głównego negocjatora przedstawiłem wytyczne, w których zasygnalizujemy naszą gotowość do przejścia do drugiego etapu. W jego trakcie nasze dyskusje obejmą także proces przejścia i ramy przyszłych stosunków. Zakończenie pierwszego etapu negocjacji oznacza umiarkowany postęp, gdyż pozostało nam zaledwie dziesięć miesięcy na ustalenie okresu przejściowego oraz ram naszych przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem. To będzie szaleńczy wyścig z czasem i ponownie: kluczowe znaczenie będzie miała nasza jedność. Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie, jedność to niezbędny warunek uporządkowanego brexitu. Nasze posiedzenie powinno zakończyć się przed obiadem.