Podwójna jakość produktów spożywczych będzie tematem Szczytu Konsumenckiego ("For equal quality of products for all"), który w piątek 13 października odbędzie się w Bratysławie, przy okazji nieformalnego spotkania przywódców 27 państw UE. Spotkanie, organizowane z inicjatywy rządów Słowacji i Czech, będzie okazją do dyskusji i znalezienia rozwiązań, które pozwolą na zerwanie z praktyką dzielenia konsumentów na dwie kategorie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 12 października 2017 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 12 października 2017 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W Szczycie Konsumenckim udział wezmą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej: komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość, konsumentów i równouprawnienie płci Věra Jourová oraz komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.
Komisarz Věra Jourová przed spotkaniem powiedziała: - Podczas szczytu w Bratysławie chcę dotrzymać obietnicy złożonej przez Komisję Europejską, czyli wspomóc władze krajowe w radzeniu sobie z problemem podwójnej jakości żywności. Przedstawię wstępne założenia nowej metody testowania produktów, dzięki której uzyskamy wiarygodne i porównywalne wyniki, co z kolei pozwoli nam łapać na gorącym uczynku tych producentów, którzy oszukują."
Już widać, że nasze wspólne wysiłki i presja ze strony Komisji przynoszą efekty. Niektóre firmy przyznały, że problem istnieje, a część z nich już zapowiedziała zmianę swoich praktyk. Spotykam się z producentami i przedstawicielami branży i oczekuję, że firmy opracują kodeks postepowania, w którym zobowiążą się do niestosowania podwójnych standardów produkowanej przez nie żywności. Należy położyć kres tym praktykom, konsumenci oczekują szybkich zmian, a naszym zadaniem jest przywrócenie ich zaufania – podkreśliła Věra Jourová.
- Jako europejski komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności – i jako obywatel Litwy – wezmę udział w spotkaniu, aby potwierdzić, że w Unii Europejskiej wszyscy obywatele mają równy status. Nie ma obywateli drugiej kategorii ani drugiej kategorii konsumentów – zapewnił komisarz Vytenis Andriukaitis – W zakresie bezpieczeństwa żywności wprowadzono szereg ważnych zabezpieczeń, aby zagwarantować jednolite standardy. Obowiązujący kompleksowy zbiór przepisów ma na celu zapewnienia bezpieczeństwa naszej żywności „od pola do stołu”."
Osobiście jestem bardzo zaangażowany we wspieranie państw członkowskich poprzez zachęcanie do zmian składu produktów spożywczych na ich rynkach krajowych, na przykład do zmniejszenia z czasem zawartości cukru i soli w żywności. Może być to proces stopniowy, przeprowadzany w różnym tempie w poszczególnych państwach członkowskich, a jego celem jest promowanie możliwości zdrowszych wyborów dla konsumentów. Zależy mi bowiem przede wszystkim na tym, aby nasi obywatele dbali o swoje zdrowie, dokonując zdrowszych wyborów – powiedział komisarz Andriukaitis.
Pod koniec września, zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Junckera w tegorocznym orędziu o stanie Unii, Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych w sprawie stosowania unijnego prawa żywnościowego i prawa ochrony konsumentów do produktów o podwójnej jakości. Wytyczne te mają pomóc organom krajowym w ustalaniu, czy dane przedsiębiorstwo łamie prawo UE, sprzedając produkty o podwójnej jakości w różnych krajach. Poza wytycznymi Komisja pracuje także nad metodyką, która ma udoskonalić badania porównujące produkty spożywcze. Dzięki temu państwa członkowskie będą mogły zająć się tym problemem w oparciu o wspólne i solidne podstawy naukowe. Komisja przeznaczyła 1 mln euro dla Wspólnego Centrum Badawczego na potrzeby opracowania wspomnianej metodyki.
Podwójna jakość produktów spożywczych - Nowe wytyczne dla państw członkowskich UE
Uwaga media akredytowane na Szczyt Konsumencki w Bratysławie:
13 października (piątek) o godz. 14:15 odbędzie siękonferencja prasowa komisarzy Jourovej i Adriukaitisa.
Miejsce: Zamek w Bratysławie, Sala Rycerska
Osoby zainteresowane wywiadem z komisarz Věrą Jourovą mogą kontaktować się z Przedstawicielstwem KE w Bratysławie: Jana [dot] CAPPELLOec [dot] europa [dot] eu (Jana[dot]CAPPELLO[at]ec[dot]europa[dot]eu) , tel. + 421 (2) 59 20 32 93.