Wyzwanie związane ze skutkami starzenia się ludności w Polsce mają dwa główne wymiary: jeden związany z rynkiem pracy, drugi związany z finansami publicznymi i systemem emerytalnym. KE zaprasza 9 marca na konferencję Starzenie się ludności, rynek pracy i finanse publiczne w Polsce, na której zostaną przedstawione nowe analizy ilościowe w każdym z tych obszarów przygotowane przez Instytut Badań Strukturalnych. IBS jest partnerem wydarzenia. Konferencję można również śledzić w internecie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 9 marca 2017 r., godz. 10:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 9 marca 2017 r., godz. 10:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Konferencja Przedstawicielstwa KE w Polsce i Instytutu Badań Strukturalnych: Starzenie się ludności, rynek pracy i finanse publiczne w Polsce
- Czwartek 9 marca 2017 r.
- Godz. 09.00-14.00
- Hotel Novotel Centrum, ul. Marszałkowska 94, Warszawa
Konferencja odbędzie się w języku polskim i angielskim.
Zachęcamy do rejestracji na stronie: https://ageinginpoland.konfeo.com
Przedstawione materiały będą zawierały ocenę najbardziej prawdopodobnego scenariusza dla Polski, wraz z oceną skutków potencjalnych polityk, które mogą służyć przeciwdziałaniu negatywnym skutkom starzenia się ludności. Prezentacja wyników IBS będzie wzbogacona informacją na temat innych analiz na ten sam temat, wykonanych przez instytucje międzynarodowe (np. OECD, Bank Światowy) lub ośrodki polskie (np. uniwersytety). Będzie to służyło zaprezentowaniu konsensusu w tym obszarze, który rysuje się z analiz różnych ośrodków. Wyniki analizy przygotowanej przez IBS zostaną zaprezentowane odrębnie dla rynku pracy i finansów publicznych. Po każdej prezentacji zaplanowano panel dyskusyjny, w którym wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, instytucji międzynarodowych, partnerów społecznych oraz ekonomiści.
Konferencję otworzy prezentacja aktualnego raportu krajowego Komisji Europejskiej – opublikowanego 22 lutego br., który będzie stanowił kluczowy kontekst dla wystąpień IBS oraz dyskusji.
Raport jest elementem Semestru Europejskiego, czyli procesu koordynacji polityki gospodarczej w UE i zawiera roczną ocenę polskiej gospodarki. Na początku roku Komisja dokonuje analizy programów reform budżetowych, makroekonomicznych i strukturalnych przedstawionych przez państwa członkowskie i w maju wydaje im zalecenia na kolejne 12-18 miesięcy.
W ocenie Komisji Europejskiej, polska gospodarka odnotowuje silny wzrost, pomimo dość niskiego poziomu inwestycji. Perspektywy są pozytywne, a ryzyko dotyczy głównie polityki krajowej. Przewiduje się, że w 2017 r. głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostanie spożycie prywatne ze względu na rosnące płace, zatrudnienie i transfery fiskalne. Perspektywom wzrostu w długim okresie zagrażają poważne problemy o charakterze strukturalnym, takie jak malejąca liczba ludności w wieku produkcyjnym. Raport przestawia postępy w realizacji zeszłorocznych zaleceń oraz reformy w obszarze finansów publicznych, rynku pracy, edukacji, polityki społecznej, sektora finansowego oraz pozostałych polityk sektorowych.