Przedstawicielstwo KE w Polsce wraz z Serwisem Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zapraszają na cykl spotkań dla dziennikarzy poświęconych tematyce zdrowia w UE, które przybliżą inicjatywy europejskie podejmowane w tym zakresie. Wśród tematów m.in. europejski plan walki z rakiem, szczepienia, zdrowie w miejscu pracy i prawo Europejczyków do zdrowia.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 6 października 2021 r., godz. 00:00 - 23:45 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 6 października 2021 r., godz. 00:00 - 23:45 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Każdy kraj Unii Europejskiej samodzielnie ustala system opieki zdrowotnej, jednak ochrona zdrowia - olbrzymi obszar życia społeczno-gospodarczego - nie jest wyłączona ze wspólnotowych rozwiązań.
Zapraszamy na „Środy o zdrowiu z Komisją Europejską”, czyli cykl eksperckich rozmów oraz artykułów, które przybliżą tematykę zdrowia w kontekście europejskich inicjatyw, realizowany przez Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Wraz z ekspertami różnych dziedzin, dziennikarze Serwisu Zdrowie PAP będą m.in. dyskutować o tym, jakie cele przyświecają Europejskiej Unii Zdrowotnej, czym ma zajmować się nowa struktura – Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), co z polskiej perspektywy jest najistotniejsze w europejskim planie walki z rakiem, czy w ślad za unijnym certyfikatem o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pójdą inne dokumenty związane z naszym zdrowiem, jakie są prawa obywateli UE w dostępie do opieki zdrowotnej itp.
Spotkania transmitowane są na http://zdrowie.pap.pl. Linki do rejestracji dla dziennikarzy będą na bieżąco publikowane w osobnych zapowiedziach każdej rozmowy. Zapis wideo każdego spotkania publikowany jest na portalu Serwis Zdrowie w sekcji „Zdrowie w UE”. W ramach cyklu odbędzie się sześć spotkań, dziennikarze Serwisu Zdrowie przygotują też szereg artykułów poświęconych tej tematyce.
Kalendarium spotkań:
- 06.10.2021 - Nowe struktury, zmiany w starych. O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?
- 20.10.2021 - Europejski Plan Walki z Rakiem. Na ile wspólnie można pokonać tę chorobę?
- 27.10.2021 - EKUZ, unijny certyfikat COVID… Będzie ciąg dalszy?
- 17.11.2021 - Szczepienia w dobie pandemii.
- 01.12.2021 – Jak UE walczy z nałogiem palenia papierosów
- 15.12.2021 - Nierówności w zdrowiu a prawo Europejczyków do zdrowia.
Pierwsza rozmowa, m.in. na temat HERA, nowych kompetencji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków, odbyła się w środę 6 października z Andrzejem Rysiem - dyrektorem ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej, byłym wiceministrem zdrowia w Polsce, z wykształcenia lekarzem radiologiem.
Podczas drugiej debaty o unijnym planie przeciwdziałania epidemii chorób nowotworowych rozmawiali dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE oraz onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Trzecia debata poświęcona była kwestii cyfryzacji ochrony zdrowia. O tym, co już zostało wprowadzone na poziomie wspólnotowym i jakich zmian można się jeszcze spodziewać rozmawiali: Natalia Żylińska-Puta, ekspertka ds. cyfryzacji usług w ochronie zdrowia z Komisji Europejskiej oraz dr Adam Kozierkiewicz, lekarz i ekspert ds. ochrony zdrowia, reprezentujący inicjatywę JASPERS.
W czwartej debacie udział wzięli prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz dr Piotr Kramarz z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Eksperci rozmawiali na temat stanu obecnego pandemii, przyszłości szczepień przeciwko COVID-19, narzędzi, jakimi dysponujemy w walce z pandemią, badań nad szczepionkami i największych wyzwań w tej dziedzinie.
Piąta debata poświęcona była walce z nikotynizmem. O najskuteczniejszych metodach leczenia tego uzależnienia i dobrych praktykach na poziomie polityki społeczno-gospodarczej rozmawiali eksperci: dr Filip Borkowski z Komisji Europejskiej oraz dr Magdalena Cedzyńska i Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?
Europejski Plan Walki z Rakiem
E-recepta i leczenie zagranicą