Obraz niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga to jedno z arcydzieł sztuki znajdujących się w polskich zbiorach. Podczas spotkania w cyklu „Sztuka na Jasnej” poznamy historię jego powstania oraz drogę, jaką przebył z Brugii, aby ostatecznie znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Przewodnikiem po tej pasjonującej historii będzie dr Justyna Napiórkowska. Zapraszamy!
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 9 kwietnia 2019 r., godz. 18:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 9 kwietnia 2019 r., godz. 18:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce zaprasza na kolejne spotkanie ze sztuką europejską w ramach cyklu Sztuka na Jasnej. Tym razem przyjrzymy się jednemu niezwykłemu dziełu, poznamy jego burzliwe losy i wielowymiarowe znaczenie.
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga to jedno z najwspanialszych arcydzieł sztuki w Polsce, za którym kryje się niezwykle barwna, wręcz sensacyjna historia z piratami w tle, której ślady wiodą do Brugii, Florencji i Gdańska. To także przykład wielkiego kunsztu artystycznego i złożonej geografii wpływów kulturowych w dawnej Europie. Temat obrazu to jeden z najbardziej wymagających motywów malarskich, podejmowany przez wielu wybitnych twórców, takich jak Luka Signorelli, Fra Angelico czy Michał Anioł, a przez to znakomity pretekst do krótkiej podróży do magicznego świata sztuki.
Kiedy: wtorek 9 kwietnia, godz. 18.00
Gdzie: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, ul. Jasna 14/16a
Naszą przewodniczką w tej wyprawie będzie historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska, autorka bloga O sztuce.
Sztuka na Jasnej to cykl spotkań, w czasie których przyglądamy się wybranym arcydziełom sztuki europejskiej w kontekście czasów, w jakich powstały. Jest to „twórcze” rozszerzenie organizowanego od kilku lat przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej projektu Literatura na Jasnej.
Wstęp wolny, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o ZGŁOSZENIE UDZIAŁU.
