Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na spotkanie z Wai Wai Nu, aktywistką praw człowieka z Mjanmy (dawniej Birmy), rzeczniczką mniejszości Rohingya. Spotkanie pt. „Prawa Człowieka w praktyce – kim są Rohingowie z Mjanmy?” odbędzie się 4 grudnia o godz. 9:30 w Auli A budynku Instytutu Politologii, ulica Koszarowa 3.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 4 grudnia 2017 r., godz. 09:30 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 4 grudnia 2017 r., godz. 09:30 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Wai Wai Nu to prawniczka działająca na rzecz poszanowania praw człowieka, więźniarka polityczna, która za kratami spędziła 7 lat. Pochodzi z mniejszości etnicznej Rohingya i w ostatnich latach, mimo jej młodego wieku, stała się czołową rzeczniczką ich praw. Rogingya uważana jest przez ONZ za jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości na świecie. Wai Wai Nu jest także założycielką organizacji pozarządowych, Women Peace Network Arakan i Justice for Women, gdzie podejmuje działania na rzecz pokoju, tolerancji międzyreligijnej i etnicznej oraz wsparcia kobiet. W 2014 roku została laureatką nagrody N-Peace UNDP, a w 2015 roku magazyn Foreign Policy zaliczył ją do „100 Czołowych Myślicieli Świata”.
Wykład wprowadzający na temat polityki rządu Mjanmy po 2015 roku w stosunku do mniejszości etnicznych poprowadzi Martyna Gacek-Świecik, prawniczka i koordynatorka projektów prawno-człowieczych w Mjanmie w latach 2012-2015.
Spotkanie „Prawa człowieka w praktyce” są częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka , który przypada na dzień 10 grudnia. Przez kolejny tydzień studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wezmą udział akcji pisania listów do władz w obronie tych, których prawa są łamane. Częścią wydarzenia będzie także wystawa multimedialna pt. „Przetrwanie”, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w Polsce i ukazuje doświadczenie uchodźców/migrantów przybywających Lesbos oraz mieszkańców wyspy zaangażowanych w aktywną pomoc wobec nich. Wystawa będzie znajdowała się w holu głównym Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wstęp wolny. Zapraszamy.