Komisja Europejska sfinansuje kursy dla nauczycieli „Jak uczyć polskiego jako obcego. Praca w środowisku wielokulturowym”, prowadzone przez Stowarzyszenia Vox Humana. Od 22 do 31 sierpnia w Przedstawicielstwie KE w Polsce 30 pedagogów będzie podnosiło swoje kwalifikacji dotyczące nauczania i integracji cudzoziemskich dzieci w polskich szkołach.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 22 sierpnia 2017 r., godz. 09:00 - czwartek 31 sierpnia 2017 r., godz. 15:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 22 sierpnia 2017 r., godz. 09:00 - czwartek 31 sierpnia 2017 r., godz. 15:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W wielu szkołach w Polsce uczą się dzieci cudzoziemskie. Czasem do jednej placówki uczęszcza nawet kilkudziesięciu uczniów nieznających języka polskiego. Dla szkoły i nauczycieli to nowe wyzwanie, które wymaga dodatkowego zaangażowania, kreatywności i ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
Uczenie języka polskiego jako obcego jest umiejętnością inną niż nauczanie polskiego dzieci polskich. Nauczyciele na żadnym etapie edukacji (o ile nie skończyli studiów podyplomowych czy specjalistycznego kursu) nie są przygotowywani do tego jak pracować z uczniami cudzoziemskimi i jak ich uczyć języka polskiego.
Celem kursów jest kompleksowe przygotowanie nauczycieli do takiej pracy. Efektem projektu ma być również szybsze wyrównywanie różnic edukacyjnych między uczniami i integracja, gdyż znajomość języka jest jej podstawą.
Kursy będą się składały z dwóch części po 32 godziny. Pierwsza część dotyczy metodyki uczenia języka polskiego, diagnozy umiejętności językowych i wiedzy ucznia rozpoczynającego naukę w polskiej szkole, planowania i organizacji zajęcia języka polskiego dla cudzoziemców, a także praktycznych ćwiczeń w konstrukcji lekcji.
Druga część dotyczy problemów edukacyjnych i kulturowych, a także proponowanych rozwiązań tych problemów związanych z obecnością dzieci cudzoziemskich w szkole, wiedzy na temat innych kultur, odmiennych kodów kulturowych, budowaniu społeczności klasowej w wielokulturowej klasie.
W projekcie weźmie udział 30 nauczycieli lub innych merytorycznych pracowników szkół (pedagodzy, reedukatorzy, psychologowie), którzy na co dzień pracują z dziećmi z Ukrainy, Wietnamu, Iraku, Indii, Białorusi, Turcji, Japonii i Afryki. Kursy będą prowadzone w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14 od 22.08 do 31.08.2017.