Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do zgłaszania uwag i konsultacje publiczne, zwracając się o informacje zwrotne na temat skuteczności rozporządzeń UE określających procedury stosowania unijnych przepisów ochrony konkurencji (rozporządzenie 1/2003 i rozporządzenie 773/2004). W konsultacjach, które będą trwały 14 tygodni – do 6 października 2022 r., mogą wziąć udział zainteresowane strony.
- Komisja Europejska
- czwartek 30 czerwca 2022 r., godz. 15:00 - czwartek 6 października 2022 r., godz. 16:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 30 czerwca 2022 r., godz. 15:00 - czwartek 6 października 2022 r., godz. 16:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Odpowiedzialna za politykę konkurencji wiceprzewodnicząca wykonawcza MargretheVestager powiedziała: - Skuteczne egzekwowanie unijnych przepisów ochrony konkurencji ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnego funkcjonowania rynków. Przez prawie dwa dziesięciolecia obecne przepisy proceduralne w zakresie ochrony konkurencji dobrze nam służyły. Jednak w świetle wyzwań związanych z cyfryzacją naszej gospodarki mogą istnieć pewne obszary, w których możliwe lub potrzebne są usprawnienia. Nadszedł czas na podsumowanie zdobytych doświadczeń i zapewnienie aktualności obowiązujących obecnie ram proceduralnych. W związku z tym zapraszamy wszystkie zainteresowane strony do podzielenia się swoimi opiniami na temat tego, czy obecne unijne ramy egzekwowania przepisów ochrony konkurencji są nadal adekwatne pod względem przyświecających im celów.
Potrzeba przeprowadzenia oceny
Od przyjęcia unijnych ram w zakresie ochrony konkurencji minęło już niemal 20 lat. Działania Komisji w zakresie egzekwowania przepisów są dostosowywane do obserwowanych na rynkach tendencji rozwojowych, nowych technologii i zmieniających się sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, jednak ramy proceduralne pozostały w przeważającej części niezmienione.
Dzisiejsze konsultacje są częścią szerszego przeglądu, którego celem jest zapewnienie adekwatności unijnych przepisów ochrony konkurencji. Informacje zgromadzone w ramach konsultacji publicznych będą stanowiły część dowodów, które zostaną wykorzystane przez Komisję w jej ocenie.
Konsultacje dotyczą w szczególności kwestii o szczególnym znaczeniu dla oceny, takich jak uprawnienia dochodzeniowe Komisji, prawa proceduralne stron w dochodzeniu oraz osób trzecich, uprawnienia Komisji w zakresie egzekwowania prawa oraz współpraca Komisji z krajowymi organami ochrony konkurencji i sądami.
Ocena pomoże Komisji w podjęciu decyzji, czy unijne ramy w zakresie ochrony konkurencji powinny pozostać w obecnej formie, czy też należy je zmienić.
Proces oceny
Oprócz konsultacji publicznych ocena będzie obejmować badanie eksperckie w ramach zewnętrznego badania służącego jako wsparcie oceny, co najmniej jeden warsztat dla zainteresowanych stron, a także ukierunkowane konsultacje z właściwymi krajowymi organami ochrony konkurencji.
Osoby reprezentujące ogół społeczeństwa mogą udzielać odpowiedzi na pytania zawarte w ogólnym kwestionariuszu, natomiast zainteresowane strony posiadające szczególne doświadczenie w zakresie przepisów proceduralnych w zakresie ochrony konkurencji mogą udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w dłuższym i bardziej szczegółowym kwestionariuszu.
Komisja podsumuje wyniki oceny w dokumencie roboczym służb Komisji, którego opublikowanie planuje się na drugi kwartał 2024 r.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat oceny są dostępne tutaj.
Kontekst
Rozporządzenie (WE) nr 1/2003 i akt wykonawczy do tego rozporządzenia, a także rozporządzenie (WE) nr 773/2004 ustanawiają ramy proceduralne ukierunkowane na skuteczne i jednolite stosowanie art. 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Rozporządzenie 1/2003 stanowiło w momencie jego przyjęcia istotny element reformy sposobu egzekwowania unijnych przepisów ochrony konkurencji. W szczególności: (i) wprowadzono na jego podstawie system bezpośredniego stosowania przepisów ochrony konkurencji, (ii) rozporządzeniem upoważniono państwa członkowskie do stosowania wszystkich aspektów tych przepisów, (iii) rozporządzenie rozszerzyło współpracę między Komisją a krajowymi organami ochrony konkurencji oraz (iv) wzmocniło narzędzia egzekwowania przepisów, dzięki którym Komisja mogła skuteczniej wykrywać naruszenia unijnych przepisów ochrony konkurencji i reagować na nie.
W komunikacie „Dziesięć lat egzekwowania prawa ochrony konkurencji na podstawie rozporządzenia 1/2003: osiągnięcia i perspektywy“, Komisja stwierdziła, że rozporządzenie 1/2003 znacząco przyczyniło się do poprawy egzekwowania przepisów ochrony konkurencji w UE. Przyjęcie w 2018 r. dyrektywy ECN+, która dotyczyła uprawnień krajowych organów ochrony konkurencji, zaowocowało dalszym wzmocnieniem działania w zakresie egzekwowania prawa na szczeblu krajowym. Przedmiotowa ocena opiera się na tych inicjatywach i jest częścią szerszego przeglądu zapoczątkowanego w minionych latach w obszarze unijnego prawa konkurencji.
Ocena zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi Komisji dotyczącymi lepszego stanowienia prawa. Określono w nich zasady, które Komisja Europejska stosuje, przygotowując nowe inicjatywy i wnioski oraz zarządzając istniejącym prawodawstwem i dokonując jego oceny.
