Do 9 września można nadsyłać zgłoszenia do Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Tym razem oceniane będą inicjatywy w dziedzinie migracji. Organizatorem konkursu jest Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). O nominacje mogą ubiegać się organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub jednostki, których działania dotyczyły udzielania pomocy uchodźcom i migrantom. Wysokość nagrody to 50 tys. euro.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 24 sierpnia 2016 r., godz. 11:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 24 sierpnia 2016 r., godz. 11:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Masowy napływ do Unii Europejskiej uchodźców z ogarniętych wojną lub słabo rozwiniętych krajów przybrał niespotykane dotychczas rozmiary i od prawie dwóch lat silnie wpływa na życie polityczne i społeczne w Europie. Zapewnienie tym ludziom jedzenia i schronienia, zapoznanie ich z nową rzeczywistością i różnicami kulturowymi oraz wspieranie ich w procesie integracji nadal stanowi istotne wyzwanie, któremu państwa członkowskie mogą sprostać jedynie dzięki spontanicznej i nadzwyczajnej pomocy ze strony obywateli i całego społeczeństwa obywatelskiego.
Nagroda EKES-u dla Społeczeństwa Obywatelskiego 2016 ma na celu docenienie organizacji społeczeństwa obywatelskiego lub jednostek, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do poszukiwania rozwiązań poprzez udzielanie pomocy uchodźcom i migrantom i tym samym promowanie europejskich wartości i spójności.
Nagrodzone zostaną już wdrożone lub nadal realizowane inicjatywy spełniające co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- udzielanie migrantom/uchodźcom natychmiastowego wsparcia w pierwszym okresie po ich przybyciu;
- zapewnianie pomocy socjalnej, zakwaterowania i usług opieki zdrowotnej;
- oferowanie praktycznej pomocy i rad;
- zwalczanie ksenofobii, rasizmu i dyskryminacji;
- zwalczanie wyzysku i promowanie wzajemnego szacunku;
- podnoszenie świadomości na temat praw i obowiązków;
- zapewnianie szkoleń dla obywateli państw trzecich i społeczności przyjmujących.
Pełna lista wymogów oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej 2016 EESC Civil Society Prize. W tym roku po raz pierwszy kandydatury można przesyłać bezpośrednio do EKES-u, bez pośrednictwa członka Komitetu.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 9 września. Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni 15 grudnia 2016 r. Pula nagrody wynosi 50 tys. euro.
Szczegółowych informacji udziela:
Silvia Aumair
e-mail: presseesc [dot] europa [dot] eu (subject: I%20would%20like%20some%20information) (press[at]eesc[dot]europa[dot]eu)
tel. +32 2 546 8141
@EESC_PRESS
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest instytucjonalnym organem doradczym powołanym w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. Komitet liczy 350 członków z całej Europy, którzy są powoływani przez Radę Unii Europejskiej. Reprezentuje różnorodne środowiska społeczne i gospodarcze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Doradcza funkcja EKES-u umożliwia jego członkom, a zatem i reprezentowanym przez nich organizacjom, uczestniczenie w unijnym procesie decyzyjnym. |