O tym, że migracje międzynarodowe są stałym elementem funkcjonowania społeczeństw i nie niosą wyłącznie negatywnych konsekwencji i zagrożeń, o różnych aspektach migracji, motywach przyjazdu do Polski i różnicach międzykulturowych rozmawiać będą z pochodzącymi z krajów Azji i Afryki pracownikami wrocławskich korporacji uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Wrocławia i okolic. Warsztaty organizują Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Stowarzyszenie Semper Avanti.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 1 czerwca 2017 r., godz. 14:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 1 czerwca 2017 r., godz. 14:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Debata publiczna w ostatnich latach skupia się na przedstawianiu negatywnych aspektów migracji międzynarodowych, kreowaniu poczuciu lęku wobec cudzoziemców i podkreślaniu zagrożeń związanych z niekontrolowanymi przepływami ludności. Uświadamianie o pozytywnych konsekwencjach migracji i umożliwienie bezpośredniego spotkania z obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce jest niezbędne w kontekście jednostronnego medialnego przekazu, obrazującego kryzys migracyjny w Europie.
W ramach 50 warsztatów, które odbędą się w ramach projektu organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Stowarzyszenie Semper Avanti, uczniowie będą mieli okazję poznać pozytywne strony migracji, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z wysoko wykwalifikowanymi cudzoziemcami mieszkającymi i pracującymi we Wrocławiu.
Celem spotkań warsztatowych jest:
• nabycie przez uczniów wiedzy na temat migracji i polityki migracyjnej UE, w tym migracji wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników,
• osobisty kontakt z cudzoziemcami zatrudnionymi w międzynarodowych firmach,
• kształtowanie tolerancyjnych i otwartych postaw.
Spotkania prowadzone będą przez specjalnie przeszkolonych edukatorów oraz cudzoziemskich pracowników wrocławskich korporacji.
Każdy warsztat rozpocznie się krótką prezentacją na temat migracji. W drugiej części spotkania zagraniczni eksperci - migranci opowiedzą o motywach swojego przyjazdu do Polski i wykonywanej pracy, spostrzeżeniach dotyczących naszego kraju, różnicach międzykulturowych oraz zaletach i wadach pracy w wielokulturowym środowisku. W trzeciej części młodzież będzie miała możliwość zadawania pytań i dzielenia się refleksjami z gośćmi.
Adresatami projektu są uczniowie ostatnich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z Wrocławia oraz najbliższych okolic.
Czas trwania warsztatu: 45 minut (jedna godzina lekcyjna).
Projekt będzie realizowany we Wrocławiu od 1 do 23 czerwca 2017 r.
Szkoły chętne do uczestnictwa w projekcie prosimy o kontakt z koordynatorami w celu ustalenia dat i godzin spotkań z uczniami:
Karolina Czerep: 881 779 464 | karolina [dot] czerepsemperavanti [dot] org (karolina[dot]czerep[at]semperavanti[dot]org)
Marcin Wojtera: 606 379 406 | marcin [dot] wojterasemperavanti [dot] org (marcin[dot]wojtera[at]semperavanti[dot]org)