„Gospodarczy sukces Polski – wyzwania na przyszłość. Dyskusja wokół raportu Komisji Europejskiej” – to temat prezentacji organizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Gdańsk oraz Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej". Raport KE dotyczący Polski i innych państw UE jest przygotowany co roku w ramach tzw. semestru europejskiego.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 15 października 2019 r., godz. 11:00 - 13:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 15 października 2019 r., godz. 11:00 - 13:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W spotkaniu wezmą udział eksperci gospodarczy z Komisji Europejskiej, którzy zaprezentują raport KE na temat stanu polskiej gospodarki ( Country Report: Poland 2019 ).
Raport jest przygotowany w ramach tzw. semestru europejskiego, który umożliwia państwom członkowskim koordynację ich polityk gospodarczych przez cały rok. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.
Czas: wtorek 15 października godz. 11.00 – 13.00
Miejsce: Gdańsk, Urząd Marszałkowski, ul. Jana Augustyńskiego 1, sala "Niebo Polskie"
Prezentacja odbędzie się w języku polskim, dyskusja w języku polskim i angielskim.
Wstęp wolny. Prosimy jednak o wcześniejszą rejestrację.
Fragment „Country Report: Poland 2019”:
W Polsce utrzymuje się silny wzrost gospodarczy. Głównymi motorami wzrostu PKB, szacowanego na 5,1 % w 2018 r., pozostawały spożycie gospodarstw domowych i stopniowo rosnące inwestycje, zwłaszcza inwestycje publiczne wspierane z funduszy UE. Wzrostowi spożycia prywatnego sprzyjały: najlepsza w najnowszej historii Polski sytuacja na rynku pracy, dobre nastroje konsumentów i rosnąca akcja kredytowa na rzecz gospodarstw domowych.
Przewiduje się, że wzrost spowolni, ale pozostanie wysoki. Prężny rynek pracy i dobre nastroje konsumentów powinny dalej sprzyjać wzrostowi spożycia prywatnego, ale jego dynamika spowolni w porównaniu z latami 2017– 2018. Jest to związane z wyższą inflacją, która zmniejszy realne dochody do dyspozycji. Prognozowany jest dalszy wzrost inwestycji publicznych, głównie dzięki funduszom UE, natomiast inwestycje prywatne będą prawdopodobnie rosnąć wolniej. Zarówno import, jak i eksport powinny wzrastać, chociaż wzrost eksportu może okazać się słabszy w związku z gorszymi perspektywami światowej gospodarki i handlu międzynarodowego. W ogólnym ujęciu przewiduje się, że PKB Polski wzrośnie o 3,5 % w 2019 r. i o 3,2 % w 2020 r.