Warsztaty sa skierowane do młodszych osób z grupy AYA (ang. 'Adolescent and Young Adult'), czyli nastolatkowie i młodzi dorośli, którzy przeszli leczenie onkologiczne. Podczas dwudniowych warsztatów zapoznają się z zagadnieniami rzecznictwa pacjenckiego zarówno w Polsce, jak i w Europie, zdobywając wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które pozwolą im skutecznie działać w dziedzinie rzecznictwa pacjenckiego.
- nowotwór | edukacja zdrowotna | polityka zdrowotna | personel służby zdrowia | Europejska Unia Zdrowotna
- czwartek 12 czerwca 2025 r., godz. 12:00 - piątek 13 czerwca 2025 r., godz. 14:30 (CEST)
- Wrocław, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 12 czerwca 2025 r., godz. 12:00 - piątek 13 czerwca 2025 r., godz. 14:30 (CEST)
- Gdzie
- Dom Europy we WrocławiuWidok 10, 50-052 Wrocław, Polska
- Kto powinien wziąć udział
- Spotkanie jest dedykowane młodym osobom z przeżytym doświadczeniem choroby onkologicznej, profesjonalistom z sektora ochrony zdrowia oraz ekspertom. Warsztaty mają wymiar multidyscyplinarny, łącząc różne perspektywy rzecznictwa pacjentów
- Języki
- polski
Opis

Organizatorami warsztatów są: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacja Pani Ani, European Network of Youth Cancer Survivors. Partnerem wydarzenia jest PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów.
Harmonogram wydarzenia:
Czwartek, 12 czerwca, godz. 12:00-16:00 - Sesja 1: Uczestnictwo Obywateli w procesie decyzyjnym UE i europejskie rzecznictwo zdrowotne
- godz. 12:00 - 13:30 – rejestracja oraz wspólny obiad, połączony z sieciowaniem,
- godz. 14:00-14:15 - powitanie - dr Paweł Brusiło (Team Europe Direct) oraz Anna Buchacz (Fundacja Pani Ani oraz Youth Cancer Europe)
- godz. 14:15-16:00 - sesja warsztatowa (wprowadzenie do działań warsztatu i omówienie planu; rola instytucji UE w kontekście rzecznictwa pacjentów; rzecznictwo obywatelskie w UE: jak obywatele mogą angażować się w rzecznictwo w instytucjach UE, szczególnie w kwestiach zdrowia; wpływ obywateli na proces ustawodawczy w UE: Jak obywatele mogą wpłynąć na ustawodawstwo Unii Europejskiej, w tym proces pisania petycji i ich składania w Parlamencie Europejskim) - dr Paweł Brusiło (Team Europe Direct).
Piątek, 13 czerwca, godz. 09:30-12:30 – Sesja 2: Onkorzecznictwo Młodych Survivors A’YA
- godz. 09:30-12:30 - sesja warsztatowa (rzecznictwo młodych Survivors: skupienie się na rzecznictwie młodych osób, które przeżyły chorobę nowotworową; praktyczne rzecznictwo dla Survivors A’YA: jak wzmacniać młodych survivorów w ich działaniach rzeczniczych na rzecz zdrowia i praw, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym; wyzwania i szanse w onkorzecznictwie: omówienie głównych wyzwań, przed którymi stoją młodzi survivors, oraz sposobów ich wsparcia w działaniach rzeczniczych) - Jakub Gołąb (Instytut Rozwoju Spraw Społecznych) oraz Magdalena Romanowicz, Aneta Starkowska i Aleksandra Kurowska (PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów).
- godz. 13:00-14:30 – zakończenie i sesja networkingowa (dyskusja grupowa, podsumowanie warsztatów oraz omówienie możliwości dalszej współpracy i zaangażowania w działania rzecznicze).
Biogramy:
Paweł Brusiło - doktor nauk społecznych w dyscyplinie Ekonomia i Finanse orz adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; stypendysta Fulbright-Schuman Award 2022/2023 na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (ufundowanej przez Departament Stanu USA i Komisję Europejską); prowadził badania w ramach międzynarodowej współpracy w Niemczech i Japonii; specjalizuje się w obszarze polityk i strategii Unii Europejskiej na rzecz transformacji energetycznej w szczególności w obszarze partycypacji społecznej i rozwoju wspólnot energetycznych oraz wdrażania technologii wodorowych i ogniw paliwowych w transporcie; członek sieci eksperckiej Team Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
Jakub Gołąb - prezes Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych; ekspert z blisko 30-letnim doświadczeniem w obszarze komunikacji, dialogu społecznego, public relations, rzecznictwa interesów oraz zdrowia publicznego; były, dwukrotny rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, wieloletni dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz doradca ministra zdrowia; pełnił funkcję rzecznika polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a także doradcy i analityka parlamentarnego w Sejmie RP; współpracował z organizacjami pozarządowymi oraz międzynarodowymi korporacjami; doświadczony doradca, szkoleniowiec i wykładowca – prowadzi projekty, udziela konsultacji, szkoli i występuje publicznie.
Magdalena Romanowicz -koordynatorka projektu PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów; na co dzień pracuje w obszarze sektora ochrony zdrowia; prowadzi, m.in. akcje edukacyjne oraz współpracuje z instytucjami publicznymi, próbując wpłynąć na jakość polskiego systemu opieki zdrowotnej; szczególnie zainteresowana tematem organizacji pacjentów i ich oddziaływaniem na sektor ochrony zdrowia; współpracuje z organizacjami pacjentów z różnych obszarów terapeutycznych od ponad 10 lat; stara się im zapewnić możliwości rozwoju, aby organizacje stały się kompetentnym partnerem do rozmów z instytucjami publicznymi.
Aneta Starkowska - biuro organizacyjne projektu PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów; od blisko 10 lat jest związana z firmą doradztwa komunikacyjnego BrandLab, gdzie obecnie pracuje jako senior advisor w dziale healthcare; jej doświadczenie zawodowe obejmuje realizację projektów z zakresu komunikacji korporacyjnej, jak i edukacji zdrowotnej skierowanej do pacjentów; od niemalże początku Projektu PACJENCI.PRO współtworzy biuro komunikacyjne, pozostając na co dzień w bieżącym kontakcie z organizacjami pacjentów, instytucjami publicznymi i organizacjami systemu ochrony zdrowia; absolwentka Studium Farmakoekonomiki w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Aleksandra Kurowska - biuro organizacyjne projektu PACJENCI.PRO Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów; absolwentka Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, kierunku zdrowie publiczne; studentka studiów podyplomowanych z zarządzania w ochronie zdrowia: pracuje w firmie doradztwa komunikacyjnego BrandLab.