UE dąży do ożywienia debaty na temat przyszłości obszarów wiejskich i ich roli w społeczeństwie. W ramach tej inicjatywy przedstawiona zostanie wizja przyszłości europejskiej wsi do 2040 r. Zebrane zostaną również opinie dotyczące takich wyzwań jak zmiany demograficzne, wykluczenie komunikacyjne, niski poziom dochodów, ograniczony dostęp do usług. Konsultacje są otwarte do końca listopada.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 7 września 2020 r., godz. 14:15 - poniedziałek 30 listopada 2020 r., godz. 00:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 7 września 2020 r., godz. 14:15 - poniedziałek 30 listopada 2020 r., godz. 00:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych stron. Są to:
- Europejczycy z obszarów wiejskich, miejskich i pośrednich
- europejskie, krajowe, regionalne i lokalne organy administracji
- organizacje reprezentujące partnerów społecznych, społeczeństwo obywatelskie, konsumentów; organizacje pozarządowe zajmujące się w szczególności obszarami wiejskimi
- zainteresowane strony z sektora prywatnego (i ich stowarzyszenia)
- środowisko naukowe i akademickie; instytucje oraz organizacje edukacyjne i szkoleniowe.
Cel konsultacji
Komisja Europejska zobowiązała się do opracowania długoterminowej wizji obszarów wiejskich. W celu stworzenia takiej wizji konieczne jest przyjrzenie się temu, jak żyją mieszkańcy obszarów wiejskich Europy i określenie elementów, które mają kluczowe znaczenie dla ich dobrobytu.
Konsultacje społeczne przyczynią się do tego procesu dzięki zgromadzeniu opinii i poglądów Europejczyków na szereg kwestii, takich jak:
- aktualne potrzeby obszarów wiejskich
- czynniki wpływające na atrakcyjność obszarów wiejskich
- przyszłe perspektywy obszarów wiejskich
- sprawowanie rządów na obszarach wiejskich.
Zbadane zostaną również innowacyjne, zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu rozwiązania w kontekście transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz kryzysu związanego z COVID-19.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Kwestionariusz zawiera fakultatywny zestaw pytań dotyczących wspólnej polityki rolnej i rozwoju terytorialnego.
- Aby wziąć udział w tych konsultacjach publicznych, należy wypełnić KWESTIONARIUSZ ON-LINE. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie są Państwo w stanie skorzystać z kwestionariusza, prosimy o kontakt %20AGRI-EVALUATIONec [dot] europa [dot] eu (AGRI-EVALUATION[at]ec[dot]europa[dot]eu).
- Kwestionariusze są dostępne w kilku lub we wszystkich językach urzędowych UE. Odpowiedzi można udzielać w dowolnym języku urzędowym UE.
- W trosce o zapewnienie przejrzystości organizacje i przedsiębiorstwa biorące udział w konsultacjach publicznych proszone są o zarejestrowanie się w unijnym rejestrze służącym przejrzystości.