Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, we współpracy z wrocławską Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich, przeprowadziło cykl dziesięciu 45-minutowych warsztatów przeznaczonych dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Górze (niewielkiej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku) i jednego 90-minutowego warsztatu przygotowanego z myślą o przedstawicielach Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zajęcia odbywały się zdalnie w lutym i marcu bieżącego roku.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 8 kwietnia 2021 r., godz. 00:00 - sobota 24 kwietnia 2021 r., godz. 23:45 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 8 kwietnia 2021 r., godz. 00:00 - sobota 24 kwietnia 2021 r., godz. 23:45 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Tematy wszystkich warsztatów odnosiły się do konkretnych obszarów Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak:
- działania w dziedzinie klimatu,
- zrównoważony przemysł,
- zrównoważone rolnictwo,
- zrównoważona mobilność,
- różnorodność biologiczna,
- bardziej zrównoważone systemy żywnościowe (strategia „Od pola do stołu”).
Wybór konkretnych zagadnień do dyskusji zależał w dużej mierze od zainteresowań uczestników oraz od sugestii nauczycieli, przy czym pierwsze zajęcia w każdej serii (a w przypadku Sejmiku początkowa część spotkania) miały za zadanie wprowadzenie pojęcia Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów i obszarów strategii. Następnie koncentrowały się na omówieniu zachodzących na Ziemi zmian klimatycznych, przedstawieniu poziomu emitowanych zanieczyszczeń, możliwościach zniwelowania szkodliwego wpływu różnych sektorów gospodarki na środowisko.
Rozmawialiśmy z uczniami o działaniach podejmowanych systemowo i wyzwaniach, które stoją przed każdym z nas. Spośród pozostałych zaproponowanych tematów największą popularnością cieszyły się zajęcia dotyczące zrównoważonej mobilności oraz produkcji i konsumpcji żywności. Powiązanie unijnych dyrektyw i działań z ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a także nawiązywanie do aktualnych procesów i zdarzeń zachodzących na świecie, sprawiło, że zajęcia były ciekawe dla uczniów, a sam temat oceniony przez nich jako ważny.
Nie bez znaczenia okazało się również zastosowanie nowoczesnych narzędzi przydatnych do zdalnego nauczania. Dzięki tym wszystkim czynnikom warsztaty zostały bardzo dobrze odebrane zarówno przez kadrę nauczycielską szkoły w Górze, jak i przez samą młodzież (licealistów oraz młodych radnych Sejmiku). Opinie na ten temat uzyskaliśmy dzięki przeprowadzeniu kilku ankiet ustnych i pisemnych.
Program warsztatów oparliśmy na sprawdzonych scenariuszach dotyczących edukacji globalnej, które dostosowaliśmy do pracy on-line, a także wypróbowanych przez nas ćwiczeniach autorskich. Aby uniknąć znużenia ze strony uczestników, podczas każdego z zajęć tworzyliśmy przestrzeń na dyskusję, podzielenie się doświadczeniami, np. dotyczącymi niemarnowania zasobów, korzystania z różnych środków transportu, barier architektonicznych. Z kolei dobrane narzędzia (Mentimeter, Jamboard, quizy przygotowane na platformie Kahoot) dobrze sprawdziły się w zakresie nawiązywania interakcji z całą grupą.