„Przesiadaj się i jedź” to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Biurem Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Wrocławia oraz lokalnymi partnerami po raz kolejny zapraszają mieszkańców Wrocławia na tydzień atrakcji poświęconych nowoczesnemu i ekologicznemu poruszaniu się po mieście.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- niedziela 16 września 2018 r., godz. 07:30 - sobota 22 września 2018 r., godz. 22:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- niedziela 16 września 2018 r., godz. 07:30 - sobota 22 września 2018 r., godz. 22:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Co roku Europa obchodzi w dniach 16–22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – największe wydarzenie poświęcone ekologicznemu transportowi miejskiemu, które stanowi dobrą okazją do spotkań i dyskusji mieszkańców z lokalnymi władzami na tematy związane z mobilnością i redukcją CO2 w mieście.
We Wrocławiu tydzień wydarzeń rozpocznie dzień otwarty w Zajezdni MPK przy ul. Słowiańskiej, gdzie 16 września będzie można m.in. obejrzeć kabiny motornicze oraz wziąć udziału w przedstawieniach i prelekcjach. Najważniejszym dniem tegorocznej edycji będzie 22 września, czyli Dzień bez Samochodu. Tego dnia, od godziny 10:00 do 16:00, część ulicy Ruskiej i Plac Solny zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego i przemienią się w trzy wyspy zieleni dzięki aranżacji „Archipelag”, przygotowanej przez wrocławskich artystów Monikę Konieczną i Mariusza Sibilę.
Wśród wielu tematycznych atrakcji będzie można znaleźć mobilną grę miejska czyli „W 240 minut dookoła Wrocławia” (aplikacja na smartfona), opracowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną, nawiązującą tematycznie do książki J.Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Na stoisku Komisji Europejskiej spróbować koktajlu zmiksowanego przez samodzielnie przy użyciu rowera –blendera i zapoznać się z publikacjami KE na temat ekologicznych rozwiązań miejskich. Na Placu Solnym odbędzie się prezentacja ekologicznych środków transportu jak samochody elektrycznych Vozilla i Tesla, skutery elektryczne czy rowery towarowe. Najmłodsi mieszkańcy Wrocławia będą mogli wziąć udział w spektaklu w dla dzieci pt.: „Wesoły autobus”, realizowane przez Wrocławski Teatr Młodych. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i klas zerowych szkół podstawowych. Przedstawienie trwa 45 minut i zostanie wystawione bezpośrednio w miejskim autobusie o godz. 12.00 oraz 14.00. Politechnika Wrocławska zaprezentuje nowinki techniczne, przygotowane jak supernowoczesny bolid, elektryczny skuter oraz roboty, a na stanowisku sitodruku będzie można także odbić grafikę Tygodnia Mobilności na bawełnianej torbie.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.wroclaw.pl/mobilityweek
Partnerzy: MPK Wrocław, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia, Biuro Partycypacji Społecznej UM Wrocławia, Politechnika Wrocławska, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Art Transparent, FEPS, Goscooter, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, Vertigo Jazz Club & Restaurant.
Przesiadaj się i jedź
ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści, wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.
Multimodalność i współdzielenie
Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu z samochodów emitujących mniej zanieczyszczeń i alternatywnych środków transportu, współdzieleniu ich, a także stosowaniu „czystszych” paliw. Mobilność miejska może być czysta dzięki efektywniejszym energetycznie i niskoemisyjnym środkom transportu.
Ważne jest, by przestrzeń transportowa była projektowana na potrzeby ruchu bez samochodowego. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (transport szynowy, tabor elektryczny). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i paliw alternatywnych. O tym wszystkim będziemy opowiadać w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Kontekst europejski
Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do rozpoczęcia corocznej europejskiej akcji Dzień bez Samochodu”. Miała on być okazją do pokazania zaangażowania miast i gmin w zwalczanie problemów ekologicznych. Przez jeden dzień (22 września) władze lokalne odmieniały charakter centrów swoich miejscowości, ograniczając ruch samochodowy, zachęcając do korzystania ze zrównoważonych środków transportu i zwracając uwagę na związek między wyborem środków transportu a ich wpływem na środowisko naturalne.
Ponieważ Dzień bez Samochodu okazał się dużym sukcesem, corocznie od 2002 r. organizowany jest w dniach 16-22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W czasie tej ogólnoeuropejskiej kampanii promującej zrównoważoną mobilność, władze lokalne pokazują stojące przed nimi wyzwania i zachęcają mieszkańców do wsparcia zrównoważonych strategii transportu. Organizowane są kampanie społeczne wokół wybranych tematów, a także wprowadzane są rozmaite rozwiązania wzmacniające w sposób długofalowy zrównoważony transport w miastach i gminach.
Co roku Komisja Europejska przyznaje nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu.
Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu.